Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan’da IMF ile müzakere ekibinden ikinci istifa

Lübnan’da IMF ile müzakere ekibinden ikinci istifa

Pazartesi, 29 Haziran, 2020 - 14:45
Beyrut’taki bir döviz dükkanı (Reuters)

Lübnan’da Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yapılan müzakere ekibinin üst düzey üyesi olan Maliye Bakanlığı Genel Müdürü Alain Biffany istifa etti.

Maliye Bakanı Gazi Vezni tarafından Biffany’nin istifası doğrulanırken, Biffany bu ay IMF ile müzakere ekibinden istifa eden ikinci kişi oldu.

Müzakere ekibinin Mali Danışmanı Henry Shaul, reformlara ilişkin ciddi bir irade olmadığı gerekçesiyle bu ayın ortasında istifa etmişti.

Lübnan televizyonlarında yapılan yorumlarda, Biffani’nin istifasının siyasi liderlerin ekonomik krizle başa çıkma yollarıyla ilgili olduğu öne sürüldü.

Biffany, bir süre önce Lübnanlı liderlerin izlediği yolun riskli olduğunu söylemişti.

Biffany, IMF’ye sunulan kurtarma planına atıfta bulunarak, “Yaklaşımımızın doğru olduğunu ve rakamlarımızın doğru olduğunu kanıtladık” demişti.

IMF ise hükümet rakamlarının boyut olarak doğru aralıkta göründüğünü ancak Beyrut’un ilerlemesi için ortak bir anlayışa ihtiyaç olduğunu vurgulamıştı.

IMF ile Mayıs ayında başlayan müzakereler, mali sistemdeki kayıplar ve bunların nasıl dağıtılacağı konusunda hükümet ve Merkez Bankası arasındaki anlaşmazlık nedeniyle durmuştu.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn, geçtiğimiz ay, hükümetin uygulamaya koyduğu mali toparlanma planının IMF’nin Uluslararası Para Fonu'ndan destek talebi içeren bir kurtarma planı olduğunu ve reformlara bağlı kalacaklarını söylemişti.

Ülkede yaşanan kriz, 1975-1990 yılları arasında yaşanan iç savaştan bu yana Lübnan’ın istikrarı için en büyük tehdit olarak görülüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya