Münih Güvenlik Konferansı Başkanı’ndan AB’ye Libya'da askeri tehdit seçeneğini kullanma çağrısı

Münih Güvenlik Konferansı Başkanı’ndan AB’ye Libya'da askeri tehdit seçeneğini kullanma çağrısı

Pazartesi, 29 Haziran, 2020 - 16:00
Geçtiğimiz Ocak ayında Berlin’de yapılan Libya konulu konferansa katılan liderlerin çektirdiği toplu  fotoğraf (Arşiv - AFP)
Berlin/Şarku’l Avsat

Münih Güvenlik Konferansı Başkanı Wolfgang Ischinger, Avrupa Birliği'nin (AB) gerekirse Libya'da askeri tehdit seçeneğini kullanması gerektiğine olan inancını dile getirdi.

Bugün Funke Medya Grubu'na konuşan Ischinger, Avrupa’nın Libya’da ateşkes için askeri ağırlığını ortaya koyması gerektiğini söyledi.

Ischinger açıklamasında ayrıca “Uluslararası çatışmalarda askeri araçlarla operasyon tehdidinde bulunmayanların diplomasisi de söz sanatından öteye geçemez” ifadelerini kullandı.

Almanya'nın önümüzdeki Temmuz ayının ilk yarısında AB Konseyi dönem başkanlığını devralacağını kaydeden Ischinger, AB’nin ‘güç dilini’ öğrenmesi gerektiğini, böylece yurt dışındaki çıkarlarını daha iyi temsil edebileceğini söyledi. Alman Haber Ajansı’nın haberine göre Ischinger açıklamasında “Bu da, Almanya'nın da güç dilini öğrenmesini gerektiriyor” dedi.

Güvenlik uzmanı olan Münih Güvenlik Konferansı Başkanı, Alman hükümetinin geçtiğimiz Ocak ayında Berlin'de yapılan Libya konulu uluslararası konferansa aktif olarak hazırlamasına rağmen şuana kadar neredeyse hiçbir sonuca varılamadığını ifade etti. Çatışmada aktif rol oynayan aktörlerin Almanya ve ortaklarının çabalarını görmezden geldiğini düşünen Ischinger, bunun nedeninin söz konusu aktörlerin ‘kimin askeri güç diliyle konuştuğunu’ önemsemelerinden kaynaklandığını belirtti.

Libya’da 2011 yılında Libya lideri Muammer Kaddafi'nin devrilmesinin ardından ülkede patlak veren bir iç savaşta birçok milis burada güç ve nüfuz için çatışmalara dahil oldu. Ülkenin batısını Trablus'taki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) yönetirken doğusunu Tobruk Temsilciler Meclisi (TM) kontrol ediyor. Çatışmayı sona erdirmek için şimdiye kadar yapılan tüm girişimler başarısız oldu. Bu girişimlerden biri de bu yılın başlarında Berlin'de yapılan Libya konulu konferanstı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya