İran: Ukrayna uçağının vurulması bir insan hatası

İran: Ukrayna uçağının vurulması bir insan hatası

Pazartesi, 29 Haziran, 2020 - 13:15
Tahran yakınlarında düşen Ukrayna yolcu uçağının enkazının bulunduğu yerde çalışan kurtarma ekipleri (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat

Tahran Başsavcısı Gholam Abbas Torki, bugün yaptığı açıklamada, geçtiğimiz Ocak ayında 176 kişinin ölümüne neden olan Ukrayna yolcu uçağının düşürülmesi olayını, askeri yetkililerin emriyle değil, bir ‘insan hatası’ sonucu olduğunu söyledi.

Torki İran’ın yarı resmi haber ajanslarından Tesnim’in aktardığı açıklamasında, “Uçağın düşürülmesinin İran'ın füze savunma sistemlerine veya hava savunma sistemlerine yönelik bir siber saldırıdan kaynaklandığına dair hiçbir belirti yok” ifadelerini kullandı. Torki ayrıca olayla ilgili olarak 3 kişinin tutuklandığını aktardı.

İran, uçağın düşürülmesinden günler sonra Ukrayna Havayolları’na ait 752 sefer sayılı uçağın Kiev’e gitmek üzere kalkışından kısa süre sonra bir kruz füzesi sanıldığı için vurulduğunu açıklamıştı. Olayda uçağın mürettebatıyla birlikte 176 kişi öldü. Uçaktan sağ kurtulan olmadı.

Öte yandan İran dün bu yılın başlarında Tahran yakınlarında düşürülen Boeing 737 tipi yolcu uçağının kara kutularındaki bilgi ve verilerin deşifre edilmesi için Fransa’ya gönderileceğini açıkladı.

İran Dışişleri Bakanı’nın Hukuk ve Uluslararası İşlerden Sorumlu Yardımcısı Muhsin Baharvend, İran resmi haber ajansına verdiği demeçte, “İranlı bir havacılık ekibi, kara kutuları Fransa'ya götürecek ve şifre çözme ve veri madenciliği süreci, olağandışı bir şey olmadıkça 20 Temmuz'da başlayacak” ifadelerini kullandı.

Baharvend, ayrıntılara girmeden İran'ın soruşturmaya liderlik edeceğini ve kara kutuların verilerini deşifre edeceklerini, ancak olaya dahil olan diğer tarafların da bu sürece katılacak temsilciler gönderebileceğini söyledi.

Tahran daha önce ABD ve Fransa'yı İran'a kara kutuları deşifre etmesi için gerekli ekipmanı sağlama talebini reddetmekle suçlayarak kara kutuların içeriğinin ülke içinde deşifre edilmesi konusunda ısrar etmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya