Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da koronavirüs vaka sayısı 200 bini aştı… Plazma tedavisinde ilerleme kaydediliyor

Suudi Arabistan’da koronavirüs vaka sayısı 200 bini aştı… Plazma tedavisinde ilerleme kaydediliyor

Körfez ülkelerinde vaka ve iyileşen vaka sayıları değişiklik gösteriyor
Cumartesi, 4 Temmuz, 2020 - 09:15
Suudi güvenlik güçleri ihtiyati önlemleri uygulamaya devam ediyor (SPA)

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığının dün duyurduğuna göre ülkede 100’den fazla koronavirüs (kovid-19) vakası, iyileşen vakaların kanındaki plazmanın kullanılması ile tedavi edildi.

Bakanlık plazmanın hastanelerde, yoğun bakım ve ameliyathanelerde günlük, rutin bir prosedür olarak kullanılan kan türevlerinden biri olduğunu vurguladı ve halkın araştırmalara ve çalışmalara verdiği önemin boyutuna dikkat çekerek 512 gönüllünün kan verdiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz Nisan ayının başında çalışmanın onaylanmasının ardından araştırma ekibinin, tüm sağlık sektörlerinden katılabilecek sağlık tesislerinin kapsamının genişletilmesine yönelik görevlerini yerine getirmeye başladığını açıkladı. Bakanlık araştırmanın ana bölgeleri olan Riyad, Şarkiye, Cidde ve Medine’de çok sayıda kişinin bağış yaptığını belirtti.

Çalışmanın protokollerine göre, bir dizi güvenlik önlemleri, teşhis detayları, hastalığa yakalanma zamanının belirlenmesinin yanı sıra hayati belirtilerin incelenmesi ve antikorlar için ön testin yapılması gerekiyor. Öncelikle donörün ve ilerde plazmanın nakledileceği  kişinin sağlığının güvence altına alan prosedürlerin tamamlanmasının ardından,  plazma bağışı onaylanan şekilde gerçekleştiriliyor, mikrop içermediğinden emin olunması ve kullanıma hazır olması için plazma işlemden geçiriliyor.

Sağlık Bakanlığı, ikinci kısımda çalışmada belirlenen koşulları karşılayan hastalara plazma nakledilmesinin ardından hastaların klinik olarak takip edildiğini ayrıca plazmanın ne kadar kullanılacağına karar verilmesi için belirlenen kan testlerinin yapıldığı ve röntgen çekildiğini sözlerine ekledi. Bakanlık “bu çalışmanın sonuçlarının hala ön sonuçlar olduğunu, tedavinin oluşturabileceği tehlikelere dair herhangi bir göstergenin bulunmadığı ve güvenli bir prosedür olduğunu ve Allah'ın izniyle özellikle ilk aşamada plazma verilen hastalar için faydalı olacağını ancak tüm sonuçlardan emin olunması için araştırmanın zamana ihtiyacı olduğunu ve kısa bir süre içince çalışmanın değerlendirebileceğini ve değerlendirmenin yayınlanacağını” duyurdu.

Bakanlığın yaptığı açıklama, şimdiye kadar Krallık genelinde farklı sağlık sektörlerinden 19 hastanenin çalışmaya katıldığı ve birçok hastanenin de bu çalışmaya katılmayı istediği belirtildi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, 4 bin 193 yeni koronavirüs vakasının tespit edildiğini, 2 bin 945 kişinin daha sağlığına kavuştuğunu ve 50 kişinin daha virüs sebebiyle hayatını kaybettiğini aktardı.

Bakanlığın bildirdiğine göre, ilk vakanın görülmesinden bu yana kaydedilen toplam vaka sayısı 201 bin 801’e yükseldi, bu vakalardan 59 bin 385’ini hala hastanelerde gerekli tedaviyi gören aktif vakalar ve kaydedilen vakalardan 2 bin 291’i hayatını kaybetti. Ayrıca toplam iyileşen vaka sayısı 140 bin 614 ve toplam ölüm bilançosu ise bin 802’ye yükseldi.


Suudi Arabistan test kapasitesi iki katına çıktı

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı dün, Krallık’taki test laboratuvarlarının kapasitesinin iki katına çıkararak günde 53 bin test yapıldığı belirtildi. Bakanlık, salgının başlangıcında test kapasitesinin günde bin testi geçmediğine dikkat çekti.

Bakanlık ayrıca Krallığın farklı bölgelerinde yoğun bakım ünitelerine 2 bin 199 yatağın daha eklendiğini bildirdi ve koronavirüs semptomları olan kişilerin acilen “Tatman” kliniklerine başvurmalarını istedi.


Kuveyt

Kuveyt Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 886 vakanın daha iyileşmesi ile toplam iyileşen vaka sayısının 39 bin 276’ya ulaştığını duyurdu.

Kuveyt’te 813 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile toplam vaka sayısı 48 bin 672’ye yükseldi. Ülkede toplam 360 kişi virüs sebebiyle hayatını kaybetti.


Bahreyn

Bahreyn Sağlık Bakanlığı, önceki gün yapılan test sayısının 9 bin 740’a ulaştığını ve testler sonucunda 423 yeni vakanın tespit edildiğini duyurdu.

Bakanlık ayrıca 635 vakanın daha sağlığına kavuşması ile toplam iyileşen vaka sayısının 22 bin 583 kişiye ulaştığını gözlemledi.

Bakanlık, sağlık durumu tedavi gerektiren vaka sayısının 82 kişi olduğunu, bu kişilerden 51’inin yoğun bakımda olduğunu ve mevcut 5 bin 160 vakadan 5 bin 109’unun durumunun stabil olduğunu belirtti.


Umman

Umman Sultanlığında dün bin 374 yeni vaka kaydedildi.  Umman Sağlık Bakanlığı toplam vaka sayısının 43 bin 929’a yükselirken toplam ölüm sayısının 193’e yükseldiğini ve 26 bin 169 kişinin ise hastalıktan iyileştiğini duyurdu.


Katar

Katar Halk Sağlığı Bakanlığı 756 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini duyurdu.

Bakanlığın cuma günü yaptığı açıklamaya göre, son 24 saatte 3 kişi hayatını kaybetti ayrıca bin 986 kişi daha sağlığına kavuşması ile toplam iyileşen vaka sayısı 88 bin 583’e yükseldi.

Bakanlık son birkaç hafta süresince, hastaneye yatırılan günlük vaka sayısında aşamalı olarak düşüşün kaydedildiğini açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya