Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

DEAŞ üyesi Fransız’a 30 yıl hapis cezası

DEAŞ üyesi Fransız’a 30 yıl hapis cezası

Cumartesi, 4 Temmuz, 2020 - 10:45
Paris’te görülen Tyler Vilus duruşmasının önceki oturumları sırasında çizilen resmi.
Paris/Şarku’l Avsat

Paris’te bir mahkeme, 2013-2015 yılları arasında Suriye’de savaş suçu işlediği ve terör örgütünün lideri konumunda bulunduğu gerekçesiyle DEAŞ üyesi Fransız Tyler Vilus'u 30 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Ancak mahkeme, iki kişinin infaz edilmesi de dahil açık deliller olmasına rağmen sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermedi.

Sanığın durumunun değerlendirilmesi ve topluma yeniden döndürülebilmesi için iyi hal indirimi uygulandı ve cezası 30 yıl hapse düşürüldü.

Hakim, mahkumun şartlı tahliye alabilmesi için hapis cezasının üçte ikisini cezaevinde geçirmesi gerektiğini belirttiği açıklamasında, suçlunun en az 20 yıl hapis yatmadan herhangi bir şekilde şartlı tahliyeden yararlanamayacağını bildirdi.

 DEAŞ saflarına katılmak için 2012 yılında Fransa’dan Suriye’ye giden ve ismi terör örgütünün ilk militanları arasında geçen Tyler Vilus, savaş sırasında öldürülmeden ülkesine dönmeyi başarabilen binlerce kişiden biriydi.


Editörün Seçimi

Multimedya