Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

DEAŞ’lı İngiliz kadına 14 yıl hapis

DEAŞ’lı İngiliz kadına 14 yıl hapis

Cumartesi, 4 Temmuz, 2020 - 08:15
Safiyya Amira Shaik (Scotland Yard)

Londra'daki Merkezi Ceza Mahkemesi (Old Bailey),  Müslüman olduktan sonra St.Paul Katedrali'ni bombalamaya çalışmakla suçlanan İngiliz asıllı Safiyya Amira Shaikh’ı 14 yıl hapis cezasına çarptırdı. İstihbarat raporlarına göre Safiyya, İngiliz istihbarat personelinin gözetimi ve denetimi altında olan Londra'da terörist saldırıyı gerçekleştirmeyi planlamadan yıllar önce aşırılık yanlısı 'DEAŞ' örgütüne katıldı.

İngiliz polisi tarafından yapılan açıklamada, 36 yaşındaki sanığın Londra’da saldırı düzenleyeceği patlayıcıyı üretebilmesi için kendisine yardım edeceğini düşünen bir kişi aradığı (bu kişi aslında gizli bir polis ajanıydı) kaydedildi. Açıklamada Şeyh’in Telegram adlı uygulamada radikal fikirler içeren makaleler yayınladığını itiraf ettiği belirtildi.

Scotland Yard polisi, Safiyya Amira Shaikh’ın Müslüman olmadan önceki adının  Michelle Ramsden olduğunu, başkent Londra’daki bir otelde kaldığını ve bombalı saldırı düzelmeyi planladığı St.Paul Katedrali'ne ziyaret gerçekleştirerek keşif yaptığını bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya