Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Koronavirüsün yeni versiyonu daha bulaşıcı

Koronavirüsün yeni versiyonu daha bulaşıcı

Cumartesi, 4 Temmuz, 2020 - 11:30
Houston Hastanesinde dinlenen sağlık çalışanları (AFP)

The Cell isimli akademik dergide yayınlanan araştırmaya göre, Çin’de patlak veren yeni tip koronavirüsün yeni versiyonunun insanlar arasında daha çok yaygın olduğu bildirildi.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğramış yeni bir türünün, hastalığın daha hızlı yayılmasına yol açabileceği uyarısında bulundu.

Fauci açıklamasında, “Veriler, virüsün daha kolay çoğalabilen, daha yoğun bulaşıcı içeriğe sahip tekil bir mutasyonunun olduğunu gösteriyor. Bu mutasyonda virüs daha kolay çoğalıp aktarılabilir hale geliyor” ifadesini kullandı.

Virüsün yeni versiyonunun Avrupa ve ABD’de yaygın olan türden daha ‘etkin’ olduğu tespit edildi. Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar, virüsün genetik değişikliklerini araştırıyor ve buldukları genomu deşifre ediyor. Şimdiye dek 30 binden fazla genom uluslararası bir veri tabanında paylaşıldı.

Yeni yapılan araştırmada G614 adı verilen türün, dünyada görülen en yaygın mutasyon olduğu vurgulandı. Çalışmaların sonuçları, resmi olarak yayınlanmadan önce çevrimiçi olarak araştırma ve bilimsel çalışmalara adanmış bir web sitesinde yayınlandı.


Editörün Seçimi

Multimedya