İran’da koronavirüs kaynaklı rekor ölüm

İran’da koronavirüs kaynaklı rekor ölüm

Pazar, 5 Temmuz, 2020 - 15:00
Tahran'da bir hastanede tedavi gören bir koronavirüs hastası (AP)
Londra/Şarku’l Avsat

İran Sağlık Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada son 24 saat içinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ülkede 163 kişinin daha hayatını kaybettiğini duyurdu. Bu,  Kovid-19 salgının ülkede etkili olmaya başladığı Şubat ayından bu yana İran'da en yüksek günlük can kaybı oldu.

Son olarak geçtiğimiz pazartesi günü ülkede 24 saat içinde 162 kişinin Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği bildirilmişti. Kaydedilen bu yüksek rakamlar, İran’ı, Ortadoğu'da koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülke haline getirdi.

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sima Sadat Lari, Kovid-19 nedeniyle 163 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybının 11 bin 571'e ulaştığını söyledi.

Bununla birlikte son 24 saat içinde 2 bin 560 yeni vaka kaydedildiğini belirten Lari, böylece toplam vaka sayısının 240 bin 438'e yükselttiğini de sözlerine ekledi.

Bu arada son birkaç haftadır yeni vaka ve can kaybı sayısında bir artışla karşı karşıya kalan İran, Kovid-19 salgınıyla mücadele çerçevesinde halka açık yerlerde maske takılmasını zorunlu hale getirmeyi planlıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya