Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas Kralı siber güvenlik, savunma ve orduyla ilgili yasa tasarılarını onayladı

Fas Kralı siber güvenlik, savunma ve orduyla ilgili yasa tasarılarını onayladı

Çarşamba, 8 Temmuz, 2020 - 10:45
Fas Kralı 6. Muhammed Rabat’taki Kraliyet Sarayı’nda düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti (MAP)

Fas Kralı 6. Muhammed, Rabat’taki Kraliyet Sarayı'nda düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında, Fas Kraliyet Ordusu Başkomutanı sıfatıyla siber güvenlik, savunma ve yedek ordu ile ilgili 3 yasa tasarısı ve Kraliyet Hava Kuvvetleri Okulu’nun düzenlenmesini öngören bir yasa taslağını onayladı.

Siber güvenlikle ilgili olan ilk yasa tasarısı, devlet idareleri, belediyeler, kamu kurumları ve işletmelerinde bilgi sistemlerinin güvenliğini artırmaya yönelik yasal bir çerçeve oluşturmayı amaçlıyor.

Savunma ve güvenlik ekipmanlarına yönelik ikinci yasa tasarısı, lisans sistemi, izleme ve belge kontrolü için bir sistem oluşturarak, silah ve mühimmatların üretim, ticaret, ithalat ve ihracat ve nakliye faaliyetlerini yasallaştırmayı hedefliyor.

Kraliyet Silahlı Kuvvetleri’nde yedek ordu ile ilgili kanunda değişiklik yapılmasını içeren üçüncü yasa tasarısı ise Kraliyet Ordusu’na bağlı tesislerde eğitim görmüş yedek subayların sözleşmeli olarak orduya entegre edilmesini amaçlıyor.

Yasa taslağında ise Kraliyet Hava Kuvvetleri Okulu’nun yeniden düzenlenmesi öngörülüyor. Bu yasa taslağı ile Kraliyet Hava Okulu’nun ulusal havayolları için pilot yetiştirmesi sağlanıp, ulusal hava taşımacılığının Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin havacılık alanındaki deneyiminden yararlanarak güçlenmesi amaçlanıyor.

Fas Bakanlar Kurulu, gerek ikili, gerekse çok taraflı olan 11 uluslararası anlaşmayı da onayladı.

Bu anlaşmalar, Fas ve Fransa hükümetleri arasındaki Kültürel İşbirliği ve Kalkınma Ortaklığı Anlaşması’na ek olarak, bazı dost ülkelerle ticari, ekonomik, adli, teknik, bilimsel ve kültürel alanlarda işbirliğini güçlendirmeyi öngörüyor.

Fas Kralı, Bakanlar Kurulu toplantısında, Dışişleri Bakanı Müşteşarı ve Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Asya’ya 19 yeni büyükelçi atama kararı da aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya