Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’den BM’nin Süleymani raporuna sert tepki

ABD’den BM’nin Süleymani raporuna sert tepki

Perşembe, 9 Temmuz, 2020 - 10:45
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus. (Arşiv - AFP)

Washington’dan dün yapılan açıklamada İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD tarafından Bağdat’ta öldürülmesinin "yasa dışı" olduğuna karar veren BM raporu sert bir şekilde eleştirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"ABD'yi kendini savunma alanındaki eylemlerinden dolayı kınayan ve karşılığında dünyanın en tehlikeli teröristlerinden biri olduğu bilinen Süleymani'nin imajını parlatan bir rapor yayınlamak, tarafsızlıktan uzak özel bir güç gerektiriyor." 

ABD Başkanı Donald Trump, 3 Ocak'ta Bağdat Uluslararası Havaalanı yakınlarında bir hava saldırısı düzenlenerek Süleymani'nin öldürülmesini emretmişti.

Trump açıklamasında Süleymani'nin "dünyanın en büyük teröristi” olduğunu ve “uzun zaman önce ortadan kaldırılması gerektiğini" belirtmişti. Aynı hava saldırısında Süleymani ile birlikte Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis de öldürülmüştü.


 


Editörün Seçimi

Multimedya