Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sahte hesaplar, sosyal medya sitelerindeki içerikleri nasıl etkiliyor?

Sahte hesaplar, sosyal medya sitelerindeki içerikleri nasıl etkiliyor?

Perşembe, 9 Temmuz, 2020 - 16:00
Bir akıllı telefonun ekranında görünen Twitter uygulamasının logosu (AFP)
New York/Şarku’l Avsat

ABD’daki Clarkson Üniversitesi’nde sosyal medya ve güvenlik üzerine araştırma yapan Bilgisayar Bilimleri Profesörü Jeanna Matthews, çeşitli istihbarat teşkilatlarının ve bilgisayar korsanlarının, insanların ne tür içerikleri görüntülediklerini ve nelere inandıklarını kontrol etmek, ülkelerin sergiledikleri tutumları öğrenmek ve çeşitli konularda bilgiler toplamak için sosyal medyadaki sahte hesapları nasıl kullandıklarını açıkladı.

Digital Information World adlı internet sitesinde yer alan haberde Jeanna Matthews’a göre sahte hesapların gösterilecek veya en fazla karşılaşılacak içeriği nasıl etkilediğini anlamanın anahtarı, kullanıcıların sosyal ağların kendisine hangi yayınları önerileceğine belirlemek için kullandığı algoritmalarda yatıyor.

Belli bir içerik az sayıda kullanıcıya gösterilir ve görüntülenme sayısı, içeriğin daha fazla kişiye gösterilmesinin doğru olup olmadığını belirler. Ne yazık ki, radikal içerikler veya sahte haberler kullanıcıların dikkatini çok fazla çekiyor ve bu yüzden söz konusu içerikler hızla yayılıyor.

Bu bot hesaplar, söz konusu teşkilatların veya grupların genelleştirmek istediği yayınlarla olumlu bir şekilde etkileşime giriyorlar. Araştırmacılara göre yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili tartışan Twitter hesaplarının neredeyse yarısı bot hesap.

İçeriklerin yaygınlaşmasını sağlamanın ikinci bir yolu ise ‘çorap kuklaları’ olarak adlandırılan sahte hesaplar. Bunlar, gerçekte var olmayan bir kişinin resmini ve adını kullanan ve sanki gizli bir el tarafından kontrol edilen sahte hesaplardır. Çorap kuklası hesaplara, 70 binden fazla takipçisi olan ‘Jenna Abrams’ hesabı örnek olarak gösterilebilir. Sosyal medyada, yabancı düşmanlığı ve aşırı sağcı görüşlerinden dolayı adından söz ettiren bu hesap, aslında Internet Research Agency (İnternet Araştırma Ajansı) tarafından oluşturulan sahte bir hesaptı.

Burada doğru anlaşılması gereken önemli husus, bilgisayar korsanlarının bölünme, güvensizlik ortamı veya kafa karışıklığı yaratma konularını umursamıyor olmalarıdır. 2018 yılında yapılan araştırmalar, tartışmalı konuları yönlendiren etkili hesapların bazılarının belli başlı ajanslar tarafından kontrol edildiğini ortaya koydu.

Matthews'a göre insanlar herhangi bir içerikte çok sayıda olumlu oy (beğeni) gördüklerinde o içerikten daha fazla etkileniyorlar. Matthews ayrıca insanların bir topluluk sorunu hakkındaki içerikte milyonlarca beğeni ve yorum gördüklerinde yeterince düşünmeden bu içeriği desteklemeye başladıklarını belirtiyor.

Öte yandan sosyal medyayı kullanmayan, ancak reklamların doğrudan etkilediği kişilerle etkileşim halinde olan insanlar da dolaylı olarak da bu tür içeriklerden etkileniyorlar.

Bu strateji tüm toplumları ustaca etkiliyor. Bununla birlikte sosyal medya sitelerinin sahiplerinin bu sorunlarla başa çıkmakta yavaş oldukları da unutulmamalı. Bunun ana nedeni, internet üzerindeki yanlış bilgilendirme ve kaosun kullanımının artırması olabilir. Bu da çoğu sosyal medya şirketi için önemli bir gelir kaynağı olan reklam gelirinde bir artış anlamına geliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya