Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE koronavirüsle mücadelede polis köpeklerini kullanıyor

BAE koronavirüsle mücadelede polis köpeklerini kullanıyor

Cuma, 10 Temmuz, 2020 - 07:00
Çok güçlü koku alma duyusuna sahip eğitimli polis köpekleri, BAE tarafından koronavirüs vakalarını tespit etmek için kullanılıyor. (WAM)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada farklı milletlerden 532 yeni koronavirüs vakası kaydedildiği, tüm vakaların durumunun stabil olduğu ve gerekli bakımı aldıkları bildirildi. Bakanlık, toplam vaka sayısının 53 bin 577’ye yükseldiğini ve Kovid-19 kaynaklı 1 kişinin ölümü sonucu ölenlerin sayısının 329’a çıktığını duyurdu. Ayrıca, bin 288 kişinin iyileştiği, toplam iyileşen hasta sayısının 43 bin 570’e yükseldiği belirtildi.

BAE İçişleri Bakanlığı, bu alandaki bilimsel çalışmaları ve pratik deneyimleri tamamladıktan sonra, koronavirüsün yayılmasını sınırlamak için önleyici çabaları arttırmak amacıyla polis köpeklerinden yararlanma deneylerinin başarıyla tamamlandığını açıkladı.

BAE Haber Ajansı WAM tarafından Bakanlık’tan alınan bilgiye göre, deneyler sonucu kişilerin koltukaltından alınan numunelerin köpeklere koklatılarak insanlarla doğrudan temas etmeden sonuç verdiği belirlendi. Saha deneyleri, bir dizi bakanlık, idari departman ve sağlık kurumlarının yanı sıra ülkedeki polis merkezi ile işbirliği içinde, Fransa İçişleri Bakanlığı ile Avrupa'daki en köklü veteriner okulunun katkılarıyla bir dizi hayati ve sağlık alanlarını kapsadı. Araştırmalar ve deneyler sonucu elde edilen veriler söz konusu yöntemin, Kovid-19 vakalarını tespit etmede iki haftalık bir eğitimden sonra yüzde 91 oranında yüksek doğruluğa sahip olduğunu gösterdi. Yaklaşık yüzde 88 oranında ise saha denemesinde doğruluk tespit edildi.

Deneyler, ülkenin çeşitli bölgelerindeki gönüllüleri ve bir saha hastanesini içeriyor. Polis köpeğini ve denetleyici unsurlarını korumak için tüm önleyici tedbirlerin alındığı deneyler  iki yönteme dayanıyor: polis köpeğinin rutin düzenli kontrol çalışmalarının bir parçası olarak doğrudan, diğeri ise virüs tespit edilecek kişinin koku örneği. Rakamlar köpeklerin koronavirüs bulaşmış kişilerden kaynaklanabilecek kokuları belirleme hızını ve bu vakaları tespit etme yeteneğini gösterdi.

Dün yayınlanan bilgiler, İçişleri Bakanlığını ve çalışma ekibini köpeklerden faydalanmaya iten şeyin, daha önce tüberküloz ve sıtma gibi bulaşıcı hastalıklara sahip kişilerin tespit edilmesinde kanıtlanmış olan etkisinin ve diğer ülkeler arasında ve hastaların tespitinde köpeklerin kullanımı üzerine tartışmalar ve teorik çalışmalar yürüten uzmanlar arasında bir dizi beyin fırtınası ve işbirliğinin önemli ölçüde katkısının olduğunu belirtti. WAM'a göre eğitimli polis köpekleri, polis devriyelerinde kullanılabilecek ve önemli hayati yerleri, ticaret merkezleri, etkinlikler, kalabalıklar, havaalanları ve hayati alanlarda yararlanılacak çok güçlü koku duyusuyla karakterize ediliyor.


Kuveyt

Kuveyt Sağlık Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada 833 yeni koronavirüs vakası kaydedildiği, böylece toplam kaydedilen vaka sayısının 52 bin 840’a çıktığı bildirildi. Açıklamaya göre 3 kişinin yaşamını yitirmesiyle virüsten ölenlerin sayısı 382’ye yükseldi. Tedavi görenlerin sayısı 9 bin 772’ye yükselirken 150'sinin yoğun bakımda olduğu belirtildi.  Sağlık Bakanlığı daha önce toplam 42 bin 686 vakanın iyileştiğini, böylece iyileşenlerin sayısının 578’e çıktığını duyurmuştu.


Umman Sultanlığı

Umman Sağlık Bakanlığı bin 518 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesiyle ülkedeki toplam vaka sayısının 51 bin 725’e yükseldiğini açıkladı. Bakanlığın dün resmi internet sitesinde yer alan basın açıklamasında koronavirüsten 3 yeni ölüm kaydedildiği ve ölenlerin sayısının 236'ya çıktığı bildirildi. Bakanlık, bin 16 kişinin iyileştiğini, böylece iyileşenlerin sayısının 33 bin 21 kişiye yükseldiğini duyurdu.


Katar

Katar Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada koronavirüs sonucu 4 yeni ölümün kaydedildiğini ve ölenlerin sayısının 142’ye yükseldiğini duyurdu. Bakanlık tarafından yapılan basın açıklamasında, 557 yeni vaka ile ülkedeki toplam vaka sayısının 102 bin 110’a yükseldiği belirtildi. Ayrıca,  bin 165 kişinin iyileşmesiyle toplam iyileşen sayısının 97 bin 272’ye çıktığı bildirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya