Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin’deki sel felaketi 8 milyar dolar zarara yol açtı

Çin’deki sel felaketi 8 milyar dolar zarara yol açtı

Cuma, 10 Temmuz, 2020 - 15:00
Sel felaketi Çin'in Hubei eyaletini vurdu. (Reuters)

Çin'de Yangtze Nehri'ne bakan dört şehirde son iki gün içinde yaşanan sel felaketi sebebiyle alarma geçildi. Son günlerde şiddetli yağışlara maruz kalan Çin’in bazı bölgelerinde nehirlerin taşma olasılığının olduğu uyarısı yapıldı.

Uzmanlar, Hubei eyaletindeki Şianning ve Jingzhou şehirlerinin yanı sıra komşu Jiangşi eyaletindeki Nanchang ve Shangrao şehirlerinde kırmızı alarm verilmesi gerektiğini savunuyor. İklim değişikliğinden kaynaklı aşırı yapışlar ülke genelinde ciddi risklere neden oluyor.

Yaşanan son çevre felaketi sebebiyle 140 kişinin yaşamını yitirdiği Çin’de ekonomik kaybın 60 milyar yuanı (8,6 milyar dolar) aştığı belirtiliyor.

Çin söz konusu felaketi Güney Çin Denizi ve Hint Okyanusu'ndan gelen olağandışı hava koşullarına bağlıyor. Ancak uzun vadeli iklim değişiklikleri de Çin için oldukça tehlikeli olarak gösteriliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya