Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çoklu baro yasası TBMM’den geçti

Çoklu baro yasası TBMM’den geçti

Pazar, 12 Temmuz, 2020 - 08:00
Çoklu baro sistemine karşı yapılan bir protesto (AFP)
Ankara/Said Abdurrazık

Türkiye’de baroların yapısının değiştirilmesini ve ‘çoklu baro’ sisteminin getirilmesini öngören kanun teklifi, bazı avukatların protestosuna rağmen Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Söz konusu oylamaya 600 sandalyeli mecliste 417 milletvekili katılırken, 251 milletvekili ‘kabul’, 163 milletvekili ise ‘ret’ oyu kullandı.

AK Parti’nin TBMM’deki sandalye sayısı, 290, MHP’nin ise 49.  İki partinin bir araya geldiği Cumhur İttifakı’nda toplam sandalye sayısı 339 olmasına rağmen çoklu baro teklifine 251 oy çıkması, milletvekilleri arasında fire olduğunu, bazılarının oylamaya katılmadığını veya ret oyu verdiğini düşündürdü.

Çoklu baro yasası, avukat sayısı 5 binden fazla olan illerde en az 2 bin avukatın imzası ile yeni barolar kurulabilmesini öngörüyor. Bu durumda, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde birden fazla baro kurulabilecek.

Türkiye Barolar Birliği (TBB), kuruluş işlemleri için Kurucular Kurulu’nu görevlendirecek. 4 kişiden oluşan kurul, 2 bin avukatın imzasını alarak kuruluş işlemlerini 6 ayda tamamlayacak.

TBB, avukat sayısının 2 binin altına düşmesi halinde ilgili baroya yazılı bildirimde bulunacak ve 6 ay içinde kuruluş için gerekli olan asgari avukat sayısı sağlanamazsa söz konusu baro tasfiye edilecek.

Her baro birliği, TBB Genel Kurulu’nda, baro başkanının yanı sıra 3 delege ve her 5 bin avukat için ilave 1 delegeyle temsil edilecek.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Avukatlık Kanunu’nun yürürlüğe girdiği tarihten bu yana avukat sayısının 13 kat artması nedeniyle baroların demokratik temsilinin ortadan kalktığını, avukatların baroyla irtibatlarını kopardığını ve bu nedenle barolar ve Türkiye Barolar Birliği’nde demokratik temsile büyük zarar verdiğini dile getirerek, yasanın gerekli olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ramazan ayında verdiği bir hutbede eşcinsellik ve evlilik dışı ilişkiyle ilgili sarf ettiği sözlere Ankara Barosu’ndan gelen ‘Ortaçağ zihniyeti’ ifadeleri ve diğer barolardan gelen geniş tepkilerin ardından, “Daha demokratik bir baro yapısı oluşturmakta kararlıyız” ifadelerini kullanmıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çoklu baro düzenlemesine ilişkin düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlandığı gün Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını açıkladı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ve Uluslararası Hukukçular Komisyonu (ICJ) yaptıkları ortak açıklamada, çoklu baro teklifinin hukuk mesleğini siyasi açıdan bölmek ve büyük baroların insan hakları gözlemciliği rolünü ortadan kaldırmak için planlandığını iddia etti.

Çoklu baro yasasına tepki gösteren avukatlar, İstanbul’daki adliye binasında ‘Savunma susmadı, susmayacak’ sloganları attı.

Ankara’ya yürüyen bazı avukatlar da, TBMM önünde oturma eylemi düzenledi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya