Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pelosi Başkan’ın af yetkisini sınırlayacak yasa tasarısı hazırlıyor

Pelosi Başkan’ın af yetkisini sınırlayacak yasa tasarısı hazırlıyor

Pazar, 12 Temmuz, 2020 - 11:30
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi (Arşiv- Reuters)
Washinton / Şarku’l Avsat

Şarku’l Avsat’ın Bloomberg haber ajansından aktardığı habere göre ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ABD Başkanı Donald Trump'ın eski danışmanı Roger Stone için verilen cezayı hafifletmesinin ardından, devlet başkanlarının bu tür kararları almasını sınırlayan bir tasarıyı desteklemeyi planladığını belirtti.

Pelosi, dün yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Başkan Trump'ın, başdanışmanı Roger Stone'un ABD başkanlık seçimlerindeki doğrudan suç oluşturan müdahalesi nedeniyle aldığı cezayı hafifletme kararı, yolsuzluğunu açığa çıkaran bir eylemdir."

Roger Stone, yeminli olarak yalan ifade vermek ve Kongreye yalan söylemek suçlarından 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Stone, Başkan Trump’ın hakkında af veya hafifletme kararı alması için Trump’a karşı olan ve ihlallerini araştıranlarla işbirliği yapmayı reddettiğini yayarak açık bir baskı uygulamıştı.

Pelosi açıklamasında, "Kongre bu tür aleni suçları engellemek için önlemler alacak. Bu yasa, başkanların, devlet başkanını cezai kovuşturmadan korumak için bir örtbas etme kampanyasına katılan bir kişiye verilen cezayı affetmesini veya azaltmasını engelleyeceği için gereklidir” dedi.

DPA’ya göre, Cumhuriyetçiler ABD Senatosu’na hakim olmaya devam ettiği ve Trump Beyaz Saray'da kaldığı sürece, başkanın affetme ve yaptırımları azaltma yetkilerini sınırlayan bir tasarının yasa haline gelme şansı olmayacak.


Editörün Seçimi

Multimedya