Suudi Arabistan’da koronavirüs vaka sayılarında düşüş yaşanıyor

Suudi Arabistan’da koronavirüs vaka sayılarında düşüş yaşanıyor

Sağlık Bakanlığı: Sağlık durumu kritik olan vakaların yarısı 60 yaş ve üzerinde
Pazartesi, 13 Temmuz, 2020 - 09:15
Riyad’da bir eczanede maske satın alan bir adam (Reuters)
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan’da art arda ikinci günde de 3 binin altında yeni vaka kaydedilerek vaka sayılarında düşüş devam etti. Sağlık Bakanlığı yoğun bakımdaki kritik vakaların yarısının 60 yaş üzerinde olduğunu duyurdu.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı dün, 2 bin 779 yeni koronavirüs vakası kaydedildiğini, bin 742 kişinin iyileştiğini ve 42 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Toplam vaka sayısı 253 bin 259’a yükselirken toplam iyileşen hasta sayısı 167 bin 138’e ulaştı.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali, dün düzenlenen basın toplantısı sırasında, vaka oranlarında bir düşüşün kaydedildiğini ve hastalar için uygun olan sağlık hizmetlerinin sağlandığını vurguladı.

Suudi Haber Ajansının aktardığına göre, Bakanlık Sözcüsü, geçen haftadan itibaren vaka oranlarında (yüzde 0.04) bir düşüş gözlemlendiğini belirti. Ayrıca “herhangi bir sebeple belirli bir süre maske takmanın, oksijen eksikliği ve karbondioksit artışına sebep olarak ölüme sebep olduğu” söylentisini  yalanladı.

Dr. Muhammed el-Abdulali, sosyal mesafe ve toplumu virüsten korumak için güvenli mesafeler bırakmanın yanı sıra, bu aşamada koruyucu tedbirlerin en önemlisi olarak ağız ve burnu kapatmanın önemini vurguladı.

El-Abdulali yoğun bakımdaki kritik vakaların yarısının 60 yaş ve üzeri hastalar olduğunu, yüzde 36’sının yaşlarının 40-60 arası, yüzde 14’ünün yaşlarının ise  20-40 arasında olduğunu belirtti. Bakanlık Sözcüsü vaka sayılarının 2 bin - 2 bin 500 arasında sınırlı kaldığını ve  kritik vaka sayılarındaki istikrara işaret etti.


Kuveyt: 836 yeni koronavirüs vakası

Kuveyt Sağlık Bakanlığı 4 kişinin daha virüs sebebiyle hayatını kaybetmesi ile ülkede kaydedilen toplam ölüm sayısının 390’a yükseldiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı 836 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile toplam vaka sayısının 54 bin 894 kişiye yükseldiğini ve 151 hastanın yoğun bakım ünitesinde tedavi gördüğünü açıkladı.

Bakanlık ayrıca 649 kişinin daha iyileştiğini, böylece toplam iyileşen hasta sayısının 44 bin 610 kişiye ulaştığını belirtti.


Umman: Bin 318  yeni koronavirüs vakası

Umman Sultanlığı Sağlık Bakanlığı, pazar günü, 9 kişinin daha hayatını kaybetmesi ile ülkede virüs sebebiyle hayatını kaybeden kişi sayısının 257’ye yükseldiğini duyurdu.

Bakanlık bin 318 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile toplam vaka sayısının 56 bin 15’e yükseldiğini ve 843 kişinin daha iyileşmesi ile toplam iyileşen vaka sayısının 36 bin 98 kişiye yükseldiğini açıkladı.


Katar: 470 yeni koronavirüs vakası

Katar Sağlık Bakanlığı, pazar günü, koronavirüs sebebiyle bir kişinin daha hayatını kaybettiğini böylece kaydedilen toplam ölüm sayısının 147’ye yükseldiğini duyurdu.

Bakanlık, 470 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile toplam vaka sayısının 103 bin 598’e yükseldiğini ayrıca 809 kişinin daha iyileşmesi ile toplam iyileşen hasta sayısının 99 bin 743 kişi olduğunu açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya