Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

El-Casir: Suudi Arabistan uluslararası katkılarından dolayı DTÖ’yü yönetmeyi hak ediyor

El-Casir: Suudi Arabistan uluslararası katkılarından dolayı DTÖ’yü yönetmeyi hak ediyor

Pazartesi, 13 Temmuz, 2020 - 09:45
Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği Danışmanı ve Rekabet Kurumu Başkanı Dr. Muhammed el-Casir. (SPA)
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği Danışmanı ve Rekabet Kurumu Başkanı Dr. Muhammed el-Casir, dün yaptığı açıklamada ülkesinin uluslararası örgütleri destekleme konusundaki önemli katkılarından dolayı Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Genel Direktörlüğü pozisyonunu almayı hak ettiğini vurguladı.

El-Casir, SPA’ya yaptığı basın açıklamasında, "Suudi Arabistan'ın, Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası ve Krallığın bu yıl başkanlık ettiği G20 gibi uluslararası işbirliğini ve uluslararası örgütleri desteklemeye önemli katkıları olduğunu" belirtti.

Açıklamasının devamında, DTÖ yönetimi için Suudi Arabistan’ın adayı olan Kraliyet Mahkemesi Danışmanı Muhammed et-Tuveyciri hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Tuveyciri, kendisiyle gurur duyulacak bir ulusal yetkinliğe sahip. Hükümet ve özel sektörlerde olmak üzere Ekonomi ve Planlama Bakanlığı gibi birçok görev üstlendi. Ülkesinin ve Dünya Ticaret Örgütü’nün en iyi temsilcisi olacağına inanıyoruz.”

Suudi Arabistan uluslararası ticaretin özgürlüğüne en çok inanan ve tüm ülkelere en açık olan ülkelerden biri olduğunu ifade eden Casir, Suudi Arabistan’ın ticaret özgürlüğünü sadece sözle değil eylemleriyle de gerçekleştiren bir ülke olduğunu belirterek, bu nedenle adayı, uluslararası destek almasını gerektiren güvenilirliğe ve tarafsızlığa sahip açıklamasında bulundu. 

Son günlerde küresel ekonominin karşı karşıya olduğu birçok zorluğa değinen Casir, “Bu durumun Dünya Ticaret Örgütü de dahil olmak üzere bazı uluslararası uygulamaların reformunu gerektirdiğini” ifade etti.

Son olarak Casiri açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Suudi Arabistan bazı ülkeler veya bölgesel gruplar arasında gerçekleşen ticari gerilimlere taraf değil. Bu durum adayının, küresel ekonominin ve küresel ticaret sisteminin bu kritik döneminde Örgüt’ün idaresini üstlenmek için en tarafsız ve en uygun aday olduğunu gösteriyor."


Editörün Seçimi

Multimedya