Japonya'daki ABD askeri üssünde Kovid-19 vakaları artıyor

Japonya'daki ABD askeri üssünde Kovid-19 vakaları artıyor

Pazartesi, 13 Temmuz, 2020 - 13:30
Japonya'nın Okinawa Adası'ndaki karantinaya alınan ABD askeri üssü (Reuters)
Tokyo/İHA

Japonya'nın Okinawa Adası'ndaki karantinaya alınan ABD askeri üssünde 32 yeni koronavirüs enfeksiyonunun daha doğrulandığı açıklandı.

Japonya'da 50 binin üzerinde ABD askerinin konuşlu bulunduğu Okinawa Adası'ndaki Futenma Hava İstasyonu'nda 32 yeni Kovid-19 enfeksiyonunun daha doğrulandığı bildirildi. Okinawa yerel hükümetinden yapılan açıklamada, ABD'li askeri makamların Futenma Hava İstasyonu'ndaki son vakalar hakkında bölge valiliğine bilgi verdiği belirtildi.


Sayı artıyor

Okinawa Valisi Denny Tamaki geçtiğimiz Cumartesi yaptığı açıklamada adadaki askeri üslerle bağlantılı 61 vak'anın doğrulandığını açıklamış, vak'aların 38'inin Futenma Hava Üssü ve 23'ünün Camp Hansen Deniz Üssü'nde tespit edildiği belirtilmişti. Yerel basında yer alan haberlerde ise söz konusu 2 üste daha önce de 16 Kovid-19 vakası doğrulandığı belirtilmişti.


Okinawa Valisi Tamaki tepki göstermişti

Adadaki ABD üslerine karşıt tutumu ile bilinen Okinawa Valisi Denny Tamaki ise hafta sonu yaptığı açıklamada bölge halkının enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yönelik yoğun çabaları karşısında ABD ordusu ile bağlantılı birçok vakanın kısa sürede görülmesinin hayal kırıklığı oluşturduğunu belirtmiş, bölgedeki askeri personelin aldığı önleyici tedbirlerin etkinliği konusunda şüphelerinin olduğunu dile getirmişti.


Adada 148 vaka

Şu ana kadar 22 bin 898 kişinin koronavirüse yakalandığı Japonya'da, Okinawa Adası'ndaki vaka sayısı askeri üslerde tespit edilen enfeksiyonlar hariç 148 olarak biliniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya