Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE: Libya'da petrol üretimi en kısa sürede başlamalı

BAE: Libya'da petrol üretimi en kısa sürede başlamalı

Pazartesi, 13 Temmuz, 2020 - 16:15
BAE Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş (AFP)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, ülkesinin, mümkün olan en kısa sürede Libya’daki petrol üretiminin başlamasını desteklediğini söyledi.

Karkaş konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “BAE, ortaklarıyla işbirliği içinde Libya'da petrol üretiminin mümkün olan en kısa sürede geri dönmesini istiyor” dedi.

Bakan, Libya halkının çıkarları için petrol gelirlerinin kullanımını optimize etmenin önemini vurguladı.

Libya Devlet Yüksek Konseyi üyelerinden biri ise, Libyalıların petrol pazarlanmasına devam etmeyi reddettiklerini çünkü paranın Türkiye destekli taraflara gittiğini iddia etti.

BAE’nin Libya krizini çözmek adına siyasi yaklaşımdan yana olduğunu bildiren Karkaş, siyasi sürece dönülmesi için ateşkes çağrısına devam ettiklerini aktardı.

Libya Ulusal Ordusu (LUO) tarafından dün yapılan açıklamada, Libya'daki petrol üretim ve ihracat tesislerinin kapanmaya devam ettiği belirtilirken, enerji kaynaklarının daha adil bir şekilde dağıtılması talep edildi.

LUO Sözcüsü Ahmed el-Mismari, petrol limanları ve sahalarının Libya halkının talepleri yerine getirilinceye dek kapalı kalacağını duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya