Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Gazze’de bir yetkili öldürülürken ortaya çıkan ‘intikam meseleleri’

Gazze’de bir yetkili öldürülürken ortaya çıkan ‘intikam meseleleri’

Salı, 14 Temmuz, 2020 - 10:00
Pazar akşamı suikasta uğrayan Cibr el-Kayk

Filistin otoritesi, Filistinli gruplar ve Gazze halkı, Sufi ailesinin gençleri tarafından öldürülen Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) mensubu Cibr el-Kayk konusunda şaşkınlık yaşadı. Kayk’ın ilk intifada sırasında FHKC emriyle öldürdüğü iddia edildi. Cibr el-Kayk 15 yılı aşkın bir süre İsrail hapishanelerinde kalmış ve daha sonra özgürlüğüne kavuşmuş ulusal figürlerden biriydi. 1987 yılında başlayan ilk intifada sırasında Filistinli gruplar İsrail ordusu ile çatışmalara girmek, ajanları soruşturmak ve gerekirse onları öldürmekle görevli maskeli adamların liderliğindeki güçler oluşturdular.

O dönem Kayk, Sufi ailesinden birini öldürmüştü. Aile mensuplarının 30 yılı aşkın bir süre önce yaşanan olayı unutmadıkları görülüyor. İsrail ile işbirliği yaptığı için öldürülen adamın oğullarından biri 4 yıl önce Batı Şeria’nın kuzeyinde yer alan Cenin’de Fetih Hareketi’ne bağlı olan ve ilk intifada sırasında Kara Panter liderlerinden olan birini öldürdü. Tüm çalışmanın örgütsel olarak yapılmasına rağmen intikam alınması gibi bir durumun ortaya çıktığı görülüyor.

Bu bağlamda Hamas Hareketi şimdiye dek iç bölünme kurbanlarının dosyaları üzerinde çalıştı. Hamas, 3 yıl önce Filistin Uzlaştırma Komisyonu tarafından gösterilen çabalarla yaklaşık 200 dosyayı tamamladı. Şarku’l Avsat tarafından edinilen bilgiye göre, Hamas ve Fetih hareketinden ölen Filistinlilerin yanı sıra silahlı çatışma dönemlerinde 300’ü aşkın sivilin öldürüldüğü tahmin ediliyor.

Kayk’ın öldürülmesi olayı intikam davalarına ışık tuttu ve tarafları harekete geçmeye zorladı. FHKC’nin silahlı kolu olan Ebu Ali Mustafa Tugayları, “Suçlular şehit Cebr el Kayk’ın itibarını zedelemeye çalışıyorlar” açıklamasında bulundu. Açıklamada ayrıca, Suphi el Sufi’nin idamının ilk intifada sırasında FHKC tarafından verilen bir karar sonucu olduğu öne sürüldü.


Editörün Seçimi

Multimedya