Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan, Nahda Barajı'nın görüşüleceği mini Afrika zirvesine davet edildi

Sudan, Nahda Barajı'nın görüşüleceği mini Afrika zirvesine davet edildi

Cumartesi, 18 Temmuz, 2020 - 09:00
Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk (Şarku’l Avsat)

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, Nahda (Hedasi- Rönesans) Barajı hakkında görüşmek üzere Afrika Birliği Başkanı tarafından 21 Temmuz'da gerçekleşecek mini Afrika zirvesine davet edildi.

Sudan, Mısır ve Etiyopya arasındaki müzakere turlarında, barajın yasal ve teknik yönüyle alakalı çekişmeli konularda bir sonuca varılamadı.

Sudan Sulama Bakanı Yasir Abbas dün resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Nahda Barajı'nın doldurulması ve işletilmesi konusunda anlaşmaya varmak için zirveye katılmayı dört gözle bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Etiyopya, geçen perşembe günü Sudan Roseires Barajı'ndaki su seviyelerinde önemli bir düşüş olduğunu açıkladıktan sonra Nahda Baraj Gölü'nü doldurmaya başladığına yönelik iddiaları reddetmişti.

Sudan, Afrika Birliği'nin himayesinde müzakerelere olan bağlılığını teyit ederek üç ülke arasında herhangi tek taraflı bir eylemi reddetti ve üç ülkenin çıkarına uzlaşma çözümü istedi.

Hartum’daki Etiyopya maslahatgüzarı Mekonnen Gossaye Tiba yaptığı açıklamada, barajın doldurulması sürecini başlatıldığına yönelik Etiyopya Sulama Bakanı'na atfedilen açıklamaları reddederek, Etiyopya'nın Nahda Barajı hakkında Afrika Birliği tarafından desteklenen müzakerelere devam etme taahhüdünü yineledi.

Üç ülkenin katıldığı görüşmeler, Nahda Barajı’nın doldurulması ve işletilmesiyle ilgili bir anlaşmaya varılamadan geçen pazartesi günü sona erdi.

Sudan, askıya alınan tartışmalar hakkında Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa liderliğindeki Afrika Birliği’nde bir fikir birliğine varılmasını bekliyor. Sudan, Afrika Birliği'ne sunduğu raporda üç ülke arasında kapsamlı ve kabul edilebilir bir anlaşmanın temeli olmasını umduğu bir taslak anlaşma hazırladı.


Editörün Seçimi

Multimedya