Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere koronavirüs aşısından 90 milyon doz satın aldı

İngiltere koronavirüs aşısından 90 milyon doz satın aldı

Pazartesi, 20 Temmuz, 2020 - 13:30
Hastaya koronavirüse karşı geliştirilen deneysel aşı uygulanıyor (AP)

İngiltere iki potansiyel COVID-19 aşısından toplam 90 milyon doz almak için anlaşma imzaladı.

Anlaşmaya göre İngiltere, Pfizer ve BioNTech’in ortak geliştirdiği BNT 162 aşısından 2020’de 30 milyon doz, Fransız şirket Valneva’nın ayrıca geliştirdiği aşıdan 60 milyon doz alacak. Aşının etkili ve uygun olduğu kanıtlanırsa İngiltere 40 milyon doz daha alabilecek. İngiltere, ‘klinik başarı ve düzenleyici onay alması halinde’ 2021 yılında da bu aşıları almaya devam edecek.

Söz konusu şirketler, İngiltere ile yaptıkları anlaşmanın mali boyutlarını henüz açıklamadı.

Biyoteknoloji firması BioNTech’in kurucu ortağı Uğur Şahin, destek ve güveninden ötürü İngiliz hükümetine teşekkür etti.

Şahin, “Bu anlaşma, küresel bir arz yaratarak salgını ele alma taahhüdümüzün bir parçasıdır” dedi.

Birçok hükümet organıyla görüşmeleri ilerlettiklerini söyleyen Şahin, yakın zamanda yeni anlaşmalar duyurmayı ümit ettiklerini belirtti.

Biontech ve Pfizer'den dört RNA aşısı adayının birinci ve ikinci aşama denemeleri şu anda Almanya ve ABD'de devam ediyor.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) bu aşılardan ikisini hızlandırma talimatı verdi.

Klinik çalışmalara katılan ve yaşları 18 ile 55 arasında değişen kişiler Kovid-19’a neden olan hastalığa karşı antikorlar geliştirdi. Ancak bu antikorların enfeksiyona karşı koruyup korumadığı belirsizliğini koruyor. Bunun 30 bin örnek grup üzerinde test edilmesi bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya