Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya’da UMH güçlerinin Sirte’ye yönelik askeri hazırlığı sürüyor

Libya’da UMH güçlerinin Sirte’ye yönelik askeri hazırlığı sürüyor

Salı, 21 Temmuz, 2020 - 07:45
UMH’ye bağlı güçlerden bir asker Sirte cephesine gitmeden önce Mısrata’nın eteklerinde (Reuters)

Libya’da Fayiz es Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı güçler, Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO) tarafından kontrol edilen stratejik Sirte şehri etrafında konuşlanırken, Libyalı kaynaklar ABD ve Rusya’nın Akdeniz’de bölgesel bir savaşın önüne geçmek için Türkiye ve Mısır ile temasta olduğunu öne sürdü.

UMH hükümetinin İçişleri Bakanı Fethi Başağa, dün Ankara’da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile görüştü.

Şarku’l Avsat’a konuşan Libyalı kaynaklar, yakın zamanda Trablus hükümetinde Savunma Bakanı’nın görevini de üstlenen Başağa’nın, Akar ile Sirte’ye yönelik askeri harekatın yanı sıra UMH tarafından casusluk suçlamasıyla yakalanan iki Rus vatandaşı ile ilgili görüştüğünü bildirdi.

Kaynakların iddiasına göre UMH Türkiye’ye, Sirte’deki olası savaşı önleyecek askeri bir anlaşmaya varmayı amaçlayan ikili görüşmelerde ele almak üzere söz konusu 2 Rus hakkında Rusya ile müzakere etme yetkisi verdi.

Rusya’nın Libya Maslahatgüzarı Camşed Boltayev, Trablus’taki yetkililerin, geçtiğimiz yıl Mayıs ayından bu yana tutuklu bulunan Rus vatandaşları Maxim Shogali ve Samer Suefan’ın serbest bırakılacağına ilişkin bilgiyi henüz teyit etmediğini açıklamıştı.

Türkiye ve Rusya müzakerelerinin arka planı hakkında bilgi sahibi olan Libyalı bir yetkili, “Ankara, tutuklu bulunan Rus vatandaşlarının serbest bırakılması ve Libya’nın gelecekte yeniden imar projelerinde Rus şirketlerine öncelik verme sözü karşılığında Rusya’nın Libya’daki askeri sahneden çekilmesini öngören bir anlaşma yapmak istiyor” dedi.

Söz konusu kaynak, Rusya’nın, UMH’nin ABD’ye herhangi bir askeri tesis veya üs vermeyeceği konusunda garanti almak istediğini de dile getirdi.

Öte yandan, Katar Savunma Bakanlığı, Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye’nin dün Hulusi Akar ve UMH hükümetinin İçişleri Bakanı Fethi Başağa ile bir araya gelerek, Libya’daki son gelişmeler hakkında görüştüğünü bildirdi.

Sahadaki gelişmelerde ise, UMH’ye bağlı birliklerin yürüttüğü Burkan el-Gadab Operasyonu Sözcüsü, Sirte-Cufra eksenini desteklemek için gönderilen askeri ve lojistik takviyelerin sürdüğünü belirterek, bu takviyelere ilişkin bazı fotoğraflar yayınladı.

Hafter liderliğindeki LUO’ya bağlı deniz kuvvetleri ise, Mısır sınırına yakın sahil kenti Tobruk’ta karadan karaya füze denemesi yaptı.

LUO, 80 km’ye kadar menzile sahip olan bu füzenin, Libya kıyılarında Türk donanmasına ait en büyük gemiyi dahi batırabileceğini iddia etti.

LUO Ahlaki Rehberlik Bölümü Direktörü Tuğgeneral Halid el-Mahcub, bölgeye yönelik herhangi bir saldırganlığı kesin olarak caydırmaya hazır olduklarını vurguladı.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Başkan Yardımcısı Stephanie Williams, Cezayir’de Cumhurbaşkanı Abbulmecid Tebbun ile görüştü.

Williams, Sirte-Cufra çemberinde bulunan 125 bin sivili korumak için 5+5 görüşmeleri ışığında bir kez daha ateşkese varılması ve BM silah ambargosunun ihlaline son verilmesi çağrısında bulundu.

Williams, şiddetin sona ermesi için Libyalı tüm taraflarla temas yürüten Cezayir’e teşekkür etti.


Editörün Seçimi

Multimedya