Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen Enformasyon Bakanı İryani: Katar’ın Yemen krizine karşı politikası Husi darbesiyle uyumlu

Yemen Enformasyon Bakanı İryani: Katar’ın Yemen krizine karşı politikası Husi darbesiyle uyumlu

Cumartesi, 25 Temmuz, 2020 - 13:45
Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani (Şarku’l Avsat)

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani dün (Cuma) yaptığı açıklamada, Katar’ın Yemen krizinde izlediği politikaların “İran destekli Husi darbecilerinin eylem planıyla uyum içerisinde olduğunu” vurguladı.

Bakan İryani, Twitter üzerinden yazılı olarak yayınladığı bir dizi mesajda, “Katar’ın politikaları, acı çeken ve hala acı çekmeye devam eden, büyük fedakarlıklar göstererek devleti yeniden kurma, darbeyi başarısız kılma, cumhuriyeti, ulusal kimliği ve saygınlığı savunma savaşında birçok vatan evladını feda eden Yemen halkının ulusal amaç ve çıkarlarına zarar veriyor” dedi.

İryani, “Katar, sürekli olarak Yemen hükümetine hakaret eden, ulusal cepheyi parçalayan, kamuoyunu suni krizler ve ikincil sorunlarla meşgul eden televizyon kanalları ve web siteleri oluşturma yoluna gidiyor. Katar’ın siyasi söylemleri ve medya dili, Hizbullah ve İranlı uzmanların denetiminde ve finansal desteğindeki ‘Almasirah’ televizyon kanalının söylemlerinden farklılık göstermiyor” dedi.

Yemen Enformasyon Bakanı, “Katar’ın başta Yemen krizi olmak üzere, milletimizin ve Arap ulusunun karşı karşıya olduğu çeşitli sorunlar ve zorluklar karşısında Arap saflarından uzak durması, ortak Arap eylemi, fikir birliği ve güvenliğinin aksine bir tutum sergilemesi sebebiyle üzüntü duyuyoruz” ifadelerini kullandı. Bakan İryani, Doha yönetiminin, yaptıklarını temize çıkarmak için İran’daki molla rejimine gönüllü olarak hizmet verdiğine işaret etti.

İryani, Katar hükümetine, politikalarını gözden geçirmesi, Yemen meselesini politik bir entrika ve şantaj malzemesi haline getirmemesi, Yemen halkının fedakarlıklarını inkar etmemesi, Yemen halkının çektiği acılar ve zorlukları politik bir malzeme haline getirmemesi çağrısında bulundu. Bakan ayrıca, İran’ın bölgedeki istisnasız tüm ülkeleri hedef alan yayılmacı politikasına karşı koymak için Yemen’in bugün savaşın ön saflarında yer aldığını ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya