Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya Karadeniz'de ABD casus uçağını engelledi

Rusya Karadeniz'de ABD casus uçağını engelledi

Salı, 28 Temmuz, 2020 - 09:30
Rus Suhoy Su-27 uçağı (Arşiv - Reuters)

Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz semalarında uçan ve  sınırlarına doğru yaklaşan bir ABD casus uçağına müdahale etmek için dün bölgeye Suhoy Su-27 savaş uçağı gönderdiğini duyurdu.

Şarku’l Avsat’ın Reuters’tan aktardığı habere göre Bakanlık,  P-8 Poseidon tipi ABD casus uçağının Rusya sınırından uzaklaştığını belirtti.

Kremlin daha önce yaptığı açıklamada Rusya ve ABD'nin çekişmeli dosyalar hakkında görüşlerinin yakınlaşmasını sağlama veya iki ülke arasındaki ilişkileri onarma yeteneği konusundaki karamsarlığını dile getirmişti. Rusya Devlet Başkanı Sözcüsü Dmitri Peskov'un açıklamaları, Başbakan Vladimir Putin'in tüm taraflarla diyaloga açık olduğunu doğrulamasına rağmen ilişkilerde daha fazla gerginlik beklentileri taşıdı.

Söz konusu açıklamalar, Rusya'nın aniden ülkenin batı sınırları ve güney bölgeleri boyunca Rus kuvvetlerinin hazır olduğunu göstermeyi amaçlayan geniş çaplı askeri tatbikatlar yoluyla Batı'ya gönderdiği askeri mesajlar ile aynı zamanda yapıldı. O dönemde medyaya verilen bir demeçte Peskov, Rusya ile ABD arasındaki ilişkilerin "Her zaman çok dostane olmadığını" söyledi. Açıklamasında, "İlişkilerimizde bir balayı başlatabileceğimize dair hiçbir belirti yok" dedi.


 


Editörün Seçimi

Multimedya