Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Dennis Ross ve Ehud Olmert: Ariel Şaron Batı Şeria’dan çekilmeyi planlıyordu

Dennis Ross ve Ehud Olmert: Ariel Şaron Batı Şeria’dan çekilmeyi planlıyordu

Cuma, 31 Temmuz, 2020 - 12:30
İsrail ordusu 2005 yazında Gazze Şeridi’nden çekilme çalışmalarını yürütüyor (Getty Images)

İsrail’in Gazze Şeridi’nden çekilmesinin 15. yıldönümü yaklaşırken, Tel Aviv’in Batı Şeria’nın büyük kısmından çekilmesini öngören benzer bir planı ortaya çıktı.

Eski Başbakan Ariel Şaron ve hükümetindeki üst düzey komitenin bunu onaylamaya hazır olduğu ancak hastalığı ve geçirdiği felcin buna engel olduğu öne sürüldü.

İbranice yayımlanan Israel Hayom gazetesine göre İsrail-Filistin görüşmelerini yöneten ABD’nin eski Ortadoğu Müzakereleri Baş Koordinatörü Dennis Ross ve dönemin Başbakan Yardımcısı Ehud Olmert, Şaron’un Başbakan olduğunda Tel Aviv’in Batı Şeria’nın büyük kısımlarından çekilmesini öngören planı geliştirmeye çalıştığını bildirdi.

Habere göre söz konusu planın ortağı olan Olmert, Şaron ile bu konuda mutabık kaldıktan sonra ABD’ye giderek Amerikalıları plan hakkında bilgilendirdi.

Olmert’in plan hakkında bilgi verdiği dönemin Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice fikri beğendi ancak Filistinlilerin tepkisini önemsedi.

Bunun ardından Tel Aviv’e dönen Olmert, Şaron’a ABD’li yetkililerle yaptığı toplantının sonuçları ve aldıkları desteği bildirdi.

Olmert’e göre Şaron, Filistin-İsrail çatışmasının çözümü için 2002 yılında eski ABD Başkanı George W. Bush yönetiminin önerdiği ‘barış için yol haritası’ planının başarısız olması halinde Batı Şeria’dan ‘ayrılmak’ için bir plan düşünmeye başladı.

Ancak Şaron’un hastalığı ve uzun süreli komaya girmesi nedeniyle bu konudaki müzakereler tamamlanamadı.

Ross ise Şaron’un geçirdiği felç nedeniyle komaya girmeden önce Batı Şeria’dan çekilmenin hangi çerçevede yapılacağını belirlemek için bir ekip tayin ettiğini söyleyerek, eski İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’nin bu karara ortak olduğuna vurgu yaptı.

Şaron, söz konusu ekibe Batı Şeria’nın büyük kısmından çekilmenin sınırları ve bunun güvenlik, ekonomik ve yasal alanlardaki etkilerine ilişkin ayrıntılı bir plan geliştirme yetkisi verdi.


Gazze Şeridi’nden çekilme

Şaron, ‘yol haritasının’ başarısız olması nedeniyle 2003’ten itibaren Gazze Şeridi’nden çekilme planını sunmaya başladı.

Planı başlangıçta Likud Partisi’nin kurumlarına ileten Şaron, partinin yolu kapattığını görünce bu konuda onlardan uzak durdu.

Buna paralel olarak, Şimon Peres 2005’te İşçi Partisi’nden ayrıldı. Peres ve Şaron, ‘ayrılma planını’ Eylül 2005 başında onaylayan Kadima partisini kurdu.

İsrail nihayetinde 2005’te Gazze Şeridi’nde çekildi ve 21 yerleşim birimini boşaltarak, buradaki Yahudi yerleşimcileri tahliye etti.

 


Editörün Seçimi

Multimedya