Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD güvenlik yetkilisi: Çin bağlantılı hackerler Kovid-19 aşısı geliştiren ABD’li şirketi hedef aldı

ABD güvenlik yetkilisi: Çin bağlantılı hackerler Kovid-19 aşısı geliştiren ABD’li şirketi hedef aldı

Cuma, 31 Temmuz, 2020 - 15:15
ABD’nin Massachusetts eyaletindeki Cambridge Boston şehrinin Cambridge mahallesinde bulunan Mordana merkezi (Reuters)

Reuters’ta yer alan habere göre, Çinli hackerlerin faaliyetlerini takip eden ABD'li güvenlik yetkilisi, Pekin hükümetiyle bağlantılı hackerlerin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı geliştiren ABD merkezli biyoteknoloji şirketi Moderna'yı yılın başlarında hedef alıp, şirketin verilerini çalmaya çalıştıklarını söyledi.

ABD Adalet Bakanlığı, geçen hafta, iki Çin vatandaşı hakkında, Kovid-19 ile mücadele için tıbbi araştırmalar yürüten ve ABD’de merkezleri bulunan 3 hedef de dahil ABD’ye karşı yasadışı casusluk faaliyeti yürütme suçlamasıyla iddianame hazırlandığını açıklamıştı.

İddianamede Çinli hackerlerin, Ocak ayında Kovid-19 aşısı üzerinde çalıştığı bilinen Massachusetts'teki bir biyoteknoloji firmasının bilgisayar ağında "keşif yaptığı" belirtildi.

Ocak ayında Kovid-19 aşı adayı geliştirdiğini duyuran Massachusetts merkezli biyoteknoloji şirketi Moderna, Reuters’a yaptığı açıklamada, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile iletişime geçerek, geçen hafta iddianamede adı geçen hacker grubunun “şüpheli keşif faaliyetlerini” bildirdiklerini belirtti.

Bilişim güvenlik uzmanları, keşif faaliyetlerinin, bir ağa girdikten sonra kamuya ait web sitelerinde güvenlik açıkları incelemek ve önemli hesaplara ulaşmak da dahil olmak üzere bir dizi eylemi içerebileceğini söylüyorlar.

Moderna Sözcüsü Ray Jordan, “Moderna, tehditleri sürekli olarak değerlendirmek ve değerli bilgilerimizi korumak için dahili bir ekip, dış destek hizmetleri ve dış yetkililerle önemli çalışma ilişkilerini koruyarak potansiyel siber güvenlik tehditlerine karşı büyük ölçüde teyakkuz halinde olmaya devam etmektedir” diyerek, daha fazla detay vermekten kaçındı.

Adı gizli kalmak koşuluyla Reuters’a konuşan ABD’li güvenlik yetkilisi daha fazla ayrıntı vermedi. FBI ve ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çinli hackerlerin hedef aldığı şirketlerin kimliklerini açıklamayı reddetti.

Moderna'nın aşı adayı, Washington’un salgınla mücadelede emin olduğu ilk ve en büyük aşılardan biri olma özelliğine sahip.

Çin de aynı şekilde dünya genelinde 660 binden fazla kişinin hayatına kasteden bir hastalıkla mücadele etmek için devlete ve orduya bağlı firmalar ile özel sektördeki firmaların ortak çabalarıyla bir aşı geliştirmek için çalışıyor.

Pekin yönetimi siber saldırıda rol oynadıkları iddiasını yalanladı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, kendilerine yöneltilen suçlamanın ‘temelsiz’ olduğunu söyledi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya