Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Koronavirüs aşısı ABD-Çin gerilimini artırdı

Koronavirüs aşısı ABD-Çin gerilimini artırdı

Cumartesi, 1 Ağustos, 2020 - 08:00
Çin, Moderna şirketinin koronavirüs aşısıyla ilgili araştırmalarını çaldığına yönelik yeni suçlamaları reddetti. (Reuters) 

ABD’nin koronavirüs aşısının araştırmalarına yönelik suçlamaları ABD-Çin gerginliğini tekrar gündeme getirdi. Reuters haber ajansının Çin siber saldırılarını izleyen bir ABD güvenlik görevlisinden aktardığı açıklamalara göre Pekin hükümetine bağlı hackerlar bu yıl koronavirüs aşısı için araştırmalar yapan Moderna biyoteknoloji şirketini hedef alarak bilgileri çalmak istedi. Çin, elektronik sızma konusundaki suçlamaları şiddetle reddetti. Pekin'deki Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, suçlamanın "asılsız" olduğunu belirtti.

ABD Adalet Bakanlığı geçen hafta iki Çinli vatandaşın ABD'de casusluk yaptığı suçlamalarını açıkladı. Bunun yanı sıra ABD'de koronavirüs ile mücadele etmek için tıbbi araştırmaların yapıldığı ismi açıklanmayan üç yeri hedeflediklerini bildirdi. Suçlamalarda, Çinli bilgisayar korsanlarının ocak ayında Massachusetts eyaletinde koronavirüs aşısı üretmek için çalıştığı bilinen bir biyoteknoloji şirketinin bilgisayar ağını hedef alan bir anket gerçekleştirdiğini söyledi.

Ocak ayında koronavirüse karşı bir aşı geliştirdiğini açıklayan Massachusetts merkezli Moderna, Reuters'e yaptığı açıklamada FBI ile temasa geçtiğini ve iddianamede belirtilen sızma grubunun gerçekleştirdiği "bilgi arama faaliyetleri" hakkında bilgilendirildiğini doğruladı.

Siber güvenlik uzmanları, anket faaliyetlerinin halka açık web sitelerindeki zayıflıkları belirleme ve bir ağa girdikten sonra kritik hesaplara erişme de dahil olmak üzere bir dizi işlemi içerebileceğini belirtti. Şirket sözcüsü Ray Jordan, ayrıntılara girmeyi reddetti.

İsmini vermemek koşuluyla Reuters ile konuşan Amerikan güvenlik görevlisi daha fazla ayrıntı vermedi. FBI ve Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı, Çinli hackerların hedef aldığı şirketleri açıklamayı reddetti.

Moderna aşısı, Donald Trump yönetiminin pandemiyle savaşmaya başladığı en önemli aşılardan biri olarak biliniyor. Aynı şekilde Çin, dünya çapında 660 binden fazla insanı yaşamını yitirmesine neden olan salgınla mücadele etmek için devlet şirketlerinin, askeri ve özel sektörün ortak çabalarıyla bir aşı geliştirmek için çalışıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya