Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Koronavirüs dev teknoloji şirketlerinin kazancını artırdı

Koronavirüs dev teknoloji şirketlerinin kazancını artırdı

Cumartesi, 1 Ağustos, 2020 - 11:30
Amazon, Facebook, Google ve Apple’ın CEO’ları (CNN)

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin CEO’larının ticari uygulamaları hakkında ABD Kongresi’ndeki soruşturmasından bir gün sonra şirketler, koronavirüs salgını karşısında kazançlarının arttığını gösteren bilançolarını açıkladılar.

CNN’in haberine göre Facebook, koronavirüs salgınının bir sonucu olarak çok sayıda kişinin evde kalmasıyla birlikte aylık aktif kullanıcı sayısının yılın ikinci çeyreğinde 3 milyar kullanıcıya ulaştığını duyurdu.

Amazon'un ise bu yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artarak 88,9 milyar dolara ulaştı.

Apple, ikinci çeyrek satışlarında yüzde 11 artış bildirdi. CEO Tim Cook sonuçları, "Ürünlerimizin sıkıntılı zamanlarda bile müşterilerimizin hayatında oynadığı önemli rolün bir kanıtı" şeklinde değerlendirdi.

Google'ın ana kuruluşu Alphabet'in bu yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir ise şirket tarihinde ilk kez düşüş kaydettiği için diğer şirketlerin yaşadığı yükselişin tek istisnası oldu. Salgın ve ekonomik gerileme, reklam verenlerin pandemi nedeniye büyük ölçekli işten çıkarmalar ve diğer kesintilerden etkilenmesi sonucu reklam gelirleri düştü.

ABD ekonomisinin bugüne kadar ki en kötü düşüşü yaşadığı Nisan-Haziran ayları arasındaki yüzde 32,9 daralmaya rağmen, ABD merkezli teknoloji firmaları büyük kazançlar elde etti.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin CEO’ları ABD Kongresi üyelerininin önünde demokratlar tarafından piyasa rekabetiyle ilgili suçlamalara karşı şirketlerini savunmak için perşembe günü Kongre’ye ifade verdi. Cumhuriyetçiler ise bu şirketlerin sahip oldukları bilgiler karşısında daha fazla endişe duyuyorlar ve asıl amaçlarının muhafazakâr görüşleri susturmak olduğunu iddia ediyorlar.

Oturumu düzenleyen Kongre Komisyonu'nun Başkanı Demokrat Partili David Cicilline, bir yıl süren araştırmalarının, dev şirketlerin internet platformlarındaki, hakim gücü genişlemek için kötüye kullanma yöntemlerini açığa çıkarttığını ifade etti.

Sorgulama sırasında Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Google CEO'su Sundar Pichai ve Apple’ın CEO’su Tim Cook, şirketlerinin Amerikan değerlerine olan bağlılığını vurgulayarak yasaları ihlal etmediklerini savundular.


Editörün Seçimi

Multimedya