Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kral Selman: Resmi organlar, bu yılki Hac için iki kat çaba gösterdi

Kral Selman: Resmi organlar, bu yılki Hac için iki kat çaba gösterdi

Cumartesi, 1 Ağustos, 2020 - 16:15

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, bu yılki Hac ibadetinin yalnızca birkaç ulusla sınırlanmasının, yeni tip koronavirüs salgınının beraberinde getirdiği koşullara rağmen bu kutsal ibadeti yerine getirmenin bir teyidi olduğunu söyledi. İbadetlerin manevi ve güvenli bir atmosferde gerçekleştirilmesi için hacılara mümkün olan maksimum güvenlik sağlandığını, bu minvalde çeşitli tedbirlerin alındığını söyleyen Kral Abdulaziz, Müslümanların bu tedbirlere yönelik yüksek güvenini takdir etti.

Koronavirüs salgını dolayısıyla hacıların doğrudan güvenliğini sağlamak için resmi organların bu yılki Hac için iki kat çaba göstermesi gerektiğine, hacı sayısının azaltıldığına değinen Kral Abdulaziz, ülkelere de övgüde bulundu. Allah’tan bu yıl Hac yapmaya niyet edip de yapamayan herkesin ecir ve sevap kazanmasını, salgın belasının bayram vesilesiyle en kısa zamanda yok olmasını niyaz eden Kral Abdulaziz, İslam dininin dünya ile iletişim ve iş birliğine varmak, barış sağlamak ve Allah’ın bahşettiği toprakları imar etmek konusunda hoşgörülü olduğu mesajını verdi.

Ülke vatandaşları, sakinleri, hacılar ve dünya genelindeki Müslümanlara seslenen Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in bu sözleri, geçici Enformasyon Bakanı Macid el- Kasbi tarafından aktarıldı. Kral Abdulaziz sözlerine şu şekilde devam etti:

“Salgının biz dâhil tüm ülkeleri vurması, yansımalarının tüm insanlığı etkilemesi dolayısıyla dünyanın içinde bulunduğu zor ve istisnai koşullar mâlum. Bu yansımaların ortaya çıkışı, aynı zamanda insanın afet ve salgınlar karşısındaki azmi kendisini gösterdi. Salgın, bu kutsal topraklarda yaşayanların felaketler karşısında Allah’a olan imanları sayesinde ne derece sebatkâr ve ısrarcı olduğunu, güçlü iradelerini, salgınla mücadelede ilgili otoriteler ile yaptıkları iş birliğini açıkça gözler önüne serdi. Tüm bunlar, insanın güvenliği uğruna önleyici tedbirler izlenerek salgının vatanımız üzerindeki etkilerini mümkün olduğunca hafifletmeye katkıda bulundu. Vatanınıza gösterdiğiniz sabır, özveri, işbirliği ve sadakati için hepinize samimi teşekkürlerimi ve iyi dileklerimi sunarım. İki kutsal mabedin topraklarımızdaki varlığını bizlere bahşeden Allah, bizi topraklarımızın hacıların varış noktası olması şerefine nail etti. Bize Rahman’ın misafirlerini ağırlama, onlara hizmet sağlama, rahatlarını gözetme şerefi verildi. Bize bahşedilen bu görevi Krallığın kurucusu Kral Abdulaziz bin Abdurrahman Âl Suud döneminden beri her yıl en iyi şekilde eda etmeye çalışıyoruz. Allah’ın yardımı ile Hacıların rahatı için Mekke ve Medine’de dev projeler, kapsamlı hizmetler yürütüyoruz.”

Koronavirüs salgınıyla mücadelede en yüksek sağlık gereksinimlerinin itina ile uygulandığını ve sosyal mesafenin sağlandığını söyleyen Kral Abdulaziz, hacıların bu kapsamda gösterdikleri çaba ve katkılara teşekkürlerini sunarak Allah’tan bu çabaların karşılık bulmasını niyaz etti.

Bir sonraki Hac mevsiminin daha rahat, daha güvenli ve sağlıklı bir döneme denk gelmesi dileğinde bulunan Kral Abdulaziz, diğer yandan sınırları korumak, salgının yayılmasını önlemek ve vatanlarını savunmak için kendilerini feda eden askerler veya her zaman her koşulda vatana hizmet edenler ile gurur duyduğunu vurguladı.

Twitter hesabından paylaştığı kutlama mesajında, tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı tebrik eden Kral Selman, “Yüce Allah herkese hayır, bereket, sağlık ve afiyet versin. Allah-u Teâlâ’dan hacıların eda ettiği ibadeti kabul etmesini, rahmeti ile tüm dünyayı bu salgın illetinden kurtarmasını niyaz ediyoruz. Hayırlı bayramlar” dedi.

Kral Salman bin Abdülaziz, hem Kurban Bayramı hem de iyileşerek hastaneden taburcu olması vesilesiyle Arap ve İslam ülkeleri liderlerinden dün telefon ve mesajlar aldı. Söz konusu isimler arasında Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Âl Halife, Umman Sultanı Heysem bin Tarık, Abu Dabi Veliaht Prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Zayid, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh ve Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo da vardı.

Söz konusu tüm bu liderlere teşekkürlerini ve takdirlerini sunan Kral Salman bin Abdülaziz bayram tebriğinde bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya