Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere’den Nahda Barajı müzakerelerinin başlaması için destek

İngiltere’den Nahda Barajı müzakerelerinin başlaması için destek

Cumartesi, 1 Ağustos, 2020 - 13:30
Addis Ababa yönetiminin Nil Nehri üzerine inşa ettiği Nahda Barajı nedeniyle Etiyopa ile Kahire ve Hartum arasındaki gerginlik artıyor. (Reuters)

İngiltere, Addis Ababa’nın Nil Nehri’nin ana mecrası üzerinde inşa ettiği ve su paylaşımı üzerindeki beklenen etkisi nedeniyle Kahire-Hartum ile Etiyopya arasında gerginliği artıran Nahda Barajı üzerinde Mısır, Etiyopya ve Sudan arasındaki üçlü müzakerelerin yeniden başlamasına destek verdi.

Etiyopya Haber Ajansı tarafından dün yayınlanan habere göre İngiltere’nin Afrika Parlamentosu Dışişleri Bakanı Müsteşarı James Duddridge, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’ya gerçekleştirdiği üç günlük ziyaretin sonunda müzakerelerin yeniden başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Duddridge, ziyareti sırasında üst düzey hükümet yetkilileriyle Etiyopya’nın Nahda Barajı’nın mevcut durumu, üç ülke arasında devam müzakereler ve diğer ortak meseleler üzerine görüşmeler yaptı.

Duddridge, “Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa’nın arabuluculuğunu memnuniyetle karşılıyoruz. Nahda Barajı ile ilgili devam eden teknik görüşmelerden de ayrıca memnunuz” açıklamasında bulundu.

Müsteşar ayrıca İngiltere’nin Afrika Parlamentosu Dışişleri Bakanlığı ve ilgili ülkeleri, bölgenin kalkınması açısından önemli olduğu için müzakereleri devam ettirmeye çağırdı.

Müsteşar, “Baraj sadece Etiyopya için elektrik enerjisi değil, fakat aynı zamanda Sudan’a ve bölgedeki diğer ülkelere de enerji satışı sağlayacak” dedi. Etiyopya Haber Ajansı’nın aktardığına göre Duddridge, baraj konusundaki anlaşmazlığın çözümünde Afrika Birliği’nin önemine dikkat çekti.

Duddridge, Addis Ababa ziyareti sırasında Etiyopya Başbakanı Yardımcısı Demeke Mekonnen Hassen ve Dışişleri Bakanı Guido Andargacho da dahil olmak üzere üst düzey hükümet yetkilileriyle ikili ilişkileri ve diğer ortak çalışmaları artırmanın yolları üzerine görüşmeler gerçekleştirdi. Ayrıca Afrika Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Thomas Kwesi Quartey ile Afrika Birliği ile ilişkileri güçlendirmenin yollarını ele aldı.

Afrika Birliği, temmuz ayının başlangıcından bu yana Nahda Barajı’nın doldurulmasının ve işletilmesinin kuralları çerçevesinde nihai bir anlaşmaya ulaşmanın umut edildiği zorlu bir müzakere süreci yürütüyor. Son günlerde, Etiyopya’nın barajın su kapasitesini doldurmanın ilk aşamasında son gelindiğini duyurmasından sonra tartışmalarda artış gösterdi.

Mısır, Etiyopa ve Sudan’ın üzerinde anlaşılamayan teknik ve yasal noktaları çözüme kavuşturma çalışmaları çerçevesinde önümüzdeki pazartesi günü yeni bir oturum yapılması planlanıyor.

Etiyopya’nın bir anlaşma yapmak için siyasi iradeden yoksun olunduğu yönündeki önceki suçlamasına rağmen Mısır, siyasi müzakerelerin devam etmenin önemine inanıyor.

Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi geçen salı günü ülkesindeki medya organlarından “anlaşmazlık hakkında askeri bir çözüme ilişkin söylemde bulunmamaları” uyarısı yaparak Mısır’ın bu konuda “diplomatik mücadele” sürdürerek yoluna devam edeceğini vurguladı.

Etiyopya, Mısır’ın Nil suyundaki yıllık 55,5 milyar metreküp olarak tahmin edilen “tarihi hissesini” kabul etmiyor. Bu hissenin “eski sömürge anlaşmaları” gereğince yapıldığını ve “kalkınma hakkını desteklemesinin” mümkün olmadığını savunuyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya