Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Nisan ayından bu yana en düşük günlük vaka oranını kaydediyor… BAE’de iyileşme oranı yüzde 90’a yükseldi

Suudi Arabistan Nisan ayından bu yana en düşük günlük vaka oranını kaydediyor… BAE’de iyileşme oranı yüzde 90’a yükseldi

Kuveyt, koronavirüs test belgesi isteyerek Kuveyt vatandaşı olmayanların ülkeye giriş işlemlerini sıkılaştırıyor.
Salı, 4 Ağustos, 2020 - 06:15

Suudi Arabistan pazartesi günü, koronavirüs (Kovid-19) günlük vaka bilançosunda Nisan ayının ortalarından bu yana kaydedilen en düşük vaka oranını kaydetti. Sağlık Bakanlığının dün (pazartesi) yaptığı açıklamada, vaka sayılarının 100’ün altında olduğunu gösteren dikkat çekici rakamlar kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı bin 972 kişinin iyileştiğini böylece toplam iyileşen hasta sayısının 242 bin 53’e yükseldiğini duyurdu. Bakanlık ayrıca bin 258 yeni vakanın kaydedilmesi ile toplam vaka sayısının 280 bin 93’e yükseldiğini belirtti. 32 kişi daha hayatını kaybederken ülkede salgın sebebiyle kaydedilen toplam ölüm sayısı ise 2 bin 949 kişiye  yükseldi.

Sağlık sektörü tesislerinde koruyucu tedbirlerin takip edilmesi açısından, Sağlık Bakanlığına bağlı ekipler 153 binden fazla ziyaret gerçekleştirdi. Ekipler ülkenin hedeflenen tüm bölgelerinde kural ihlallerinin takip edilmesine odaklandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, yapılan ziyaretler, hastanelere 37 binden, tıbbi komplexlere 39 binden, kalp ve diyaliz merkezlerine 6 bin 800’den ve eczanelere 69 binden fazla ziyaret olmak üzere her türlü sağlık kuruluşlarını kapsadı.

Sağlık Bakanlığı, bilinçlendirme ve kontrol kapsamında, maske takılması ve sosyal mesafenin korunmasının yanı sıra sağlık koşullarına ve krizin yönetimi için onaylanan sağlık protokollerine uyulması ve hastanın güvenliği için gerekli tedbirlerin sağlanması amacıyla ziyaretler gerçekleştiriyor. Bakanlık, koronavirüse karşı koruyucu ve ihtiyati tedbirlere uyulduğundan emin olunması ve kurumların sorumluluklarını yerine getirme düzeyini yükseltmek amacıyla hastanelere, tıbbi komplekslere, eczanelere ve sağlık kurumlarına yapılan günlük ziyaretlerin Şubat ayından itibaren yoğunlaştırıldığını açıkladı.


BAE: İyileşme oranı yüzde 90’a yükseldi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Sağlık ve Toplum Koruma Bakanı Abdurrahman bin Muhammed el-Uveys, ülkede yapılan koronavirüs laboratuvar testlerinin 5 milyon sınırını aştığını, iyileşme oranının yüzde 90’a yükseldiğini ve bunun, virüsün yayılmasını engellemek ve salgınla mücadele etmek için ülkenin benimsediği önleyici stratejinin etkinliğinin açık bir göstergesi olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Sağlık Bakanının açıklaması dün, Abu Dabi’de düzenlediği basın toplantısında geldi. El-Uveys toplantıda devletin laboratuvar testlerinin sayısını artırmaya yönelik mevcut politikasının, vakaların erken tespit edilerek hastanın tedavi edilmesine katkıda bulunduğunu vurguladı. Bakan, BAE sağlık sisteminin, Kovid-19 hastalığının komplikasyonlarından ve etkilerinden arındırılmış bir çevre yaratmayı amaçladığını vurguladı.

Vakalar ile ilgili gelişmelere dair olarak, Bakanlık, günlük test 27 bin 811’e ulaştığıını ve testler sonucunda 164 yeni vakanın kaydedildiğini böylece toplam kaydedilen vaka sayısının 61 bin 163 kişi olduğunu duyurdu.

Bakanlık, 248 kişinin daha iyileşmesiyle toplam iyileşen hasta sayısının 54 bin 863’e ulaştığını ve art arda üçüncü günde de salgın sebebiyle bir ölümün kaydedilmediğini duyurdu. Bakanlık, tedavi gören vaka sayısının ise 5 bin 949 olduğunu açıkladı.


Bahreyn: 346 yeni koronavirüs vakası kaydedildi

Bahreyn’de Sağlık Bakanlığı, 7 bin 425 testin yapılmasının ardından 346 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini açıkladı. Açıklamada 455 kişinin daha iyileşmesi ile toplam iyileşen hasta sayısının 38 bin 666’ya yükseldiği belirtilirken, bir kişinin hayatını kaybettiği ve vefat eden toplam kişi sayısının 148’e yükseldiği duyuruldu.

Bakanlık, yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısının 46 olduğunu, sağlık durumu tedavi görmesini gerektiren 69 kişi olduğunu ve mevcut 2 bin 722 hastadan 2 bin 676’sının sağlık durumu stabil olduğunu açıkladı.


Kuveyt: Ülkeye girişler zorlaştırıldı

Kuveyt Sağlık Bakanlığı 388 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini böylece ülkede kaydedilen toplam vaka sayısının 68 bin 299 kişiye yükseldiğini açıkladı. Bakanlık, 4 kişinin daha hayatını kaybetmesi ile toplam ölüm sayısının ise 461 kişiye yükseldiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı yoğun bakımda tedavi görmekte olan hasta sayısının 126 olduğunu ve virüse yakalandığı tespit edilen ve halen tedavi görmekte olan toplam hasta sayısının 8 bin 99 olduğunu açıkladı.

Bakanlık dün (pazartesi) erken saatlerde 526 vakanın daha iyileşmesi ile toplam iyileşen vaka sayısının 59 bin 739’a ulaştığını duyurmuştu.

Kuveyt Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, ülkeye giriş yasağı kararının kapsadığı ülkelerden gelen Kuveytli olmayan kişilerin gerek direkt uçuşla gerekse karar dahilinde olmayan diğer ülkelerden “transit” uçuşlar ile gelmiş olsun ülkeye kabul edilmeyeceklerini açıkladı. Bakanlık, yasak kapsamında olmayan ülkelerden gelenlerin transit ülkede 14 gün kalmamaları, hastalığı taşımadığını gösteren onaylı bir belge sunulması ve kişiden örnek alınan tarihten ülkeye ulaşma tarihine kadar 72 saat geçmemesi şartı ile ülkeye girebileceklerini açıkladı.


Katar: 125 yeni koronavirüs vakası kaydedildi

Katar Halk Sağlığı Bakanlığı, 125 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini böylece aktif vaka sayısının 3 bin 143’e yükseldiğini ve 223 kişinin daha iyileşmesi ile toplam iyileşen hasta sayısının 108 bin 2’ye ulaştığını duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya