Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran Devrim Muhafızları muhalif Kürtleri bombalıyor

İran Devrim Muhafızları muhalif Kürtleri bombalıyor

Salı, 4 Ağustos, 2020 - 09:45
İran Kürdistan Demokratik Partisi, geçen Haziran ayında İran toplarının bombaladığı noktaları paylaşmıştı

Muhalefetteki İran Kürdistan Demokratik Partisi (İ-KDP), İran ile Irak’ın özerk Kürdistan bölgesi arasındaki sınır şeridinde yer alan genel merkezini hedef alan silahlı insansız hava araçları (SİHA) tarafından füze ve hava saldırılarının gerçekleştirildiğini açıkladı. Saldırılarda herhangi bir kurban verilmediği belirtildi.

İ-KDP, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Devrim Muhafızları terörist güçlerinin Kürdistan dağları ve yerleşim yerlerinde bulunan Peşmerge güçlerine saldırmak için SİHA ve füzeler kullandığını bildirdi.

İ-KDP, batı İran'daki Kürt muhalefetinde aktif olan ve kendi kaderini tayin etme hakkı, federal bir sistemin kurulması ve bölünme taleplerinde bulunan en eski partiler arasında yer alıyor.

Kürt partilerinin son yıllarda İran Devrim Muhafızları ile kanlı çatışmalara giren silahlı grupları bulunuyor. İran ise Kürt eylemcilerden birkaçını Kürt muhalefetine ait suçlamalarla idam etmişti.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, Haziran ayı ortalarında ağır topçu bombardımanı ile Kürt muhalefet partilerinin bulunduğu alanları hedef almasının ardından, Kürdistan'daki sınır bölgelerine ilk defa saldırdı. İran’ın söz konusu saldırısı, Türkiye’nin Kandil Dağları'na yönelik bombardımanı ile eş zamanlı gerçekleşti.

2018 Ekim’de, İran, Erbil’de bulunan Köysancak’taki İ-KDP Genel Merkezi’ne SİHA destekli kısa menzilli balistik füzeler fırlatmış, saldırıda ölenler olmuştu.

Kürt eylemciler ise Twitter üzerinden, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile İran arasındaki sınır pazarlarında mal taşıyan hamallara ateşkes çağrısında bulunan bir kampanya başlattı.

İranlılardan geniş bir etkileşim alan kampanya, sosyal ağlarda hızla gündeme yükseldi.

Irak Kürdistan özerk bölgesindeki insan hakları durumu ile ilgilenen bir sivil toplum kuruluşu, İran sınır muhafızlarının dört ay içerisinde söz konusu hamallardan 32 kişiyi öldürdüğünü söyledi. Geçen ay hamallara açılan ateşte 6 ölü, 14 yaralı kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya