Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Koronavirüs salgınıyla ilgili endişeler devam ederken altın ulaştığı rekor seviyeyi koruyor

Koronavirüs salgınıyla ilgili endişeler devam ederken altın ulaştığı rekor seviyeyi koruyor

Salı, 4 Ağustos, 2020 - 12:45
Güney Kore'deki altın külçeleri (AFP)

Altın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarındaki artışın küresel ekonomik sonuçlarıyla ilgili endişelerin devam etmesi nedeniyle ulaştığı rekor seviyeyi korurken ABD ekonomisindeki olumlu veriler nedeniyle artan risk iştahı altının yükselişini gölgeledi.

Spot altın pazartesi ons başına ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesinden 8,47 dolar gerileyerek 1,976.19 dolardan işlem gördü. ABD oturumlu altın vadeli işlemlerde ons yüzde 0,4 artışla 1,993.20 dolar oldu.

ED&F Man Capital Markets analisti Edward Meyer, yaptığı değerlendirmede, “Koronavirüs sorunu bize bir süre daha eşlik edecek. Dünya ekonomileri oldukça kırılgan ve bu durum uzun sürecek gibi görünüyor.  (Ekonomiler) şokları absorbe edebilmek için teşvik, parasal gevşeme ve düşük faiz oranları uygulayacaktır. Tüm bunlar da altına yarayacaktır” ifadelerini kullandı.

Dünyadaki merkez bankaları, altının yıl başından bu yana yüzde 30'dan fazla değer kazanmasına neden olan pandeminin sebep olduğu ekonomik zararları hafifletmek için bir dizi teşvik tedbiri aldı ve faiz oranlarını düşürdü.

Kıymetli madenler, enflasyon ve döviz kurlarındaki dalgalanmalardan duyulan korkularına karşı sığınılacak güvenli bir liman olarak görülüyor.

Ancak ABD'deki imalat sanayilerinin kaydettiği güçlü veriler ve teknoloji şirketlerinin hisselerinin altının yükselişini sınırlayan kazançlar sonrası yatırımcıların riskli varlıklara yönelik iştahı arttı.

Öte yandan diğer değerli madenlerle ilgili verilere ilişkin rakamlar ise şöyle:

Gümüş ons başına yüzde 0,4 artarak 24,34 dolara, platin ons başına yüzde 0,5 artışla 921,26 dolara ve paladyum ons başına yüzde 0,8 artışla 2,100.73 dolara yükseldi.


Editörün Seçimi

Multimedya