Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Katar hapishanesinde tutuklu Hintler yardım bekliyor

Katar hapishanesinde tutuklu Hintler yardım bekliyor

Salı, 4 Ağustos, 2020 - 15:15
Hapishanede bir kapıyı kapatırken görünen bir adam (Arşiv - Reuters)

Katar'da merkezi bir hapishanede bulunan yaklaşık 200 Hint, son beş yıldır Başbakan Narendra Modi’nin ofisine ulaşmaya çalışıyor.

The Hindu gazetesinin haberine göre söz konusu Hint tutuklular, süresiz olarak tutuldukları gözaltından kurtarılmaları için kendilerine yardım edilmesini istiyorlar.

Hapishanenin aşırı kalabalık ve sağlıksız koşulları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının tutuklular arasında yayılma riskinin artırırken Hindistan-Katar Girişimciler İş Konseyi (Indo-Qatari Entrepreneurs Action Council) Başkanı Prajeesh Thiruthiyil, Katarlı yatırımcıların ekonomik suçlardan dolayı tutuklu bulunan birçok mahkumu aldattıklarını söyledi.

Hindistan’ın Doha Büyükelçiliği’ne gönderilen hatırlatma mektupları da sonuç vermedi. Katar'daki çalışma kamplarının inşasına katılan V. Pareed’in oğlu V. Faroos, Hindistan Başbakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın tutuklu Hintleri içinde bulundukları esaretten kurtarabileceğini söyledi.

Babası Katar’daki tutuklulardan biri olan Faroos, Katar’daki bir projeye yaklaşık 35 milyon Katar riyali yatıran babasının önceden sahte çekler hazırlayan Katarlı bir kişi tarafından dolandırıldığını söyledi. Faroos, “Katar yasaları, tutuklunun kendisini mahkemede savunmasına fırsat vermeyecek” ifadelerini kullandı.


Hindistan-Katar anlaşması

Gazeteye göre Hindistan ile Katar arasında Nisan 1999'da imzalanan, yatırımların karşılıklı olarak geliştirilmesi ve korunmasına ilişkin anlaşma Hintleri adaletten yoksun bıraktı. Anlaşmaya göre herhangi bir Hindistan vatandaşı Katar’da 49’a 51 hisseyle küçük ortak olarak bir projeye katılabiliyor. Faroos, “Ne yazık ki, 2001'den beri Katar'da anlaşmaya yasa gözüyle bakılıyor” şeklinde konuştu.

Bir yıl önce evlenip ardından Katar'a dönen otel müdürü K. Arun da benzer bir durumla karşı karşıya. Arun’un Kerala Yerleşik Olmayanların İşleri Dairesi’ne (the Department of Non-Resident Kerala Affairs) başvuran eşi Anusmrithi, “Kocamın, Katarlı bazı yatırımcıların başarısızlıkla sonuçlanan bir şirket kurmak için sahte çek kullandıklarından haberi yoktu” dedi.

Tutukluların çoğunluğunu Hindistan'ın Kerala eyaleti sakinleri oluşturuyor. Bazıları ise Tamil Nadu eyaletinden.

Öte yandan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Katarlı yetkililerden fiziksel boşluk yaratmak, hijyenik bir ortam sağlamak ve temizlik protokollerinin uygulanabilmesi için hapishanelerindeki tutuklu sayısını azaltmasını talep etti. HRW, sağlık durumu yerinde olmayan mahkumların ve adli veya şiddet içermeyen suçlamalarla tutuklanan kişilerin tıbbi yardım alabilmeleri için serbest bırakılması gerektiğinin altını çizdi.


Editörün Seçimi

Multimedya