Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İç İstihbarat Servisi Başkanı: Beyrut patlamasının nedeni el konulmuş son derece etkili patlayıcılar

İç İstihbarat Servisi Başkanı: Beyrut patlamasının nedeni el konulmuş son derece etkili patlayıcılar

Çarşamba, 5 Ağustos, 2020 - 09:15
Beyrut Limanı’ndaki yangını söndürme faaliyetlerine katılan bir helikopter (AFP)

Lübnan İç İstihbarat Servisi Başkanı Abbas İbrahim dün akşam yaptığı açıklamada, ikindi vakitlerinde Beyrut Limanı’nda meydana gelen büyük patlamanın “el konulmuş son derece patlayıcı” maddelerden kaynaklanmış olabileceğini belirtti.

Fransız haber ajansının (AFP) haberine göre İbrahim, patlamanın olduğu yeri incelerken basın mensuplarına verdiği demeçte “Görünen o ki burada yıllardır el konulan patlayıcıların tutulduğu bir depo var ve bunlar son derece etkili patlayıcılar” dedi ve soruşturmalardan çıkacak sonucun beklenmesi gerektiğini söyledi.

Söz konusu saldırı öğleden sonra 18.00’da meydana geldi ve patlamada başkentin tamamı sallandı. Mahallelerin hepsi hasar gördü; çok sayıda bina, iş yeri ve arabanın camları kırıldı. Patlama sesi, Kıbrıs adasının Lübnan’a bakan kısmından da duyuldu.

Kent sakinleri arasında bir panik dalgasına yol açan büyük patlamada (dün) onlarca kişi hayatını kaybetti ve yüzlerce kişi yaralandı.

Lübnan resmi ajansı NNA’nın haberine göre patlama sonucu “çok sayıda şehit ve yaralı” var. Ambulanslar olay yerine intikal ederken itfaiye ekipleri de limandaki yangını söndürmeye çalışıyor.

Lübnan Kızılhaç Örgütü Genel Sekreteri George Kettaneh LBCI televizyon kanalına yaptığı açıklamada “yüzlerce yaralının” olduğu bilgisini paylaşarak ölülerin sayısının henüz belirlenemediğine işaret etti.

Beyrut’un doğusunda bulunan Hotel Dieu hastanesindeki bir doktor aynı kanala demeç vererek hastanedeki yaralıların sayısının 500’e ulaştığını bu yüzden daha fazla yaralının hastaneye getirilmemesini talep etti.

Patlamanın ardından dün akşam Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın çağrısı üzerine Lübnan Yüksek Savunma Konseyi, Cumhurbaşkanlığı konutu olan Baabda Sarayı’nda acil olarak toplandı. Başbakan Hassan Diyab “patlamada hayatını kaybedenler adına” çarşamba günü ulusal yas günü ilan etti ve kısa bir süre içerisinde Lübnan halkına hitaben bir konuşma yapacağını duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya