Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak’ta bir aktivistin evi Rpg ile hedef alındı

Irak’ta bir aktivistin evi Rpg ile hedef alındı

Çarşamba, 5 Ağustos, 2020 - 10:45
Yasaları Koruma Güçleri tarafından işkenceye uğrayan Hamid Said, ailesinden iki kişiyle birlikte telefondan kendisine yapılan işkencenin görüntülerini izliyor (Reuters)

Irak’ta Rıza el-Ukayli isimli aktivistin evi, kimliği belirsiz kişilerce Rpg mühimmatı ve orta ağırlıklı silahlarla hedef alındı.

Olay, Irak’ın güneyindeki Meysan vilayet merkezi El-Amara kentinde meydana geldi. Amara Emniyet Müdürlüğü’nden olaya ilişkin henüz açıklama yapılmadı. Güvenlik kaynaklarının aktardığına göre, polisler failleri bulmak için olay yerinde geniş kapsamlı soruşturma başlattı. Meysan vilayetindeki tüm kurumların Sadr Hareketi’nin denetiminde olduğu biliniyor. Sadr Hareketi üyesi Ali Devay, 2012’den bu yana Meysan Valiliğini yürütüyor. Olay kentteki diğer aktivistlerin endişelenmesine yol açtı.

Aktivistlerin sosyal medya üzerinden dolaşıma koyduğu videoda, Rpg mühimmatının Ukayli’nin evinin duvarını deldiği ve evde büyük bir maddi hasar oluşturduğu görülüyor. Olayda can kaybının yaşanmadığı bildirildi.

Bu olayın, aktivistlerin kent merkezinde gösteri düzenlemelerinden kısa bir süre sonra gerçekleşmesi dikkat çekti. Zira olay öncesinde Amara’daki aktivistler Hamid Said isimli gencin Yasaları Koruma Güçleri tarafından işkenceye uğradığı görüntülere tepki olarak meydanda gösteri düzenlemişti. Kentteki aktivistlerin aktardığına göre, Eczacılık Fakültesi öğrencisi olan Ukayli, Ekim 2019’dan bu yana süren gösterilere katılıyor. Ukayli ile konuştuklarını söyleyen aktivistler, Ukayli’nin şu sözlerini aktardı:

“Ben ve ailem yozlaşmış partiler tarafından füze mermisiyle hedef alındık. Akabinde PKM (Bixi) makineli tüfekle ateş açtılar. Bunun nedeni ‘vatan istiyoruz’ sloganına bağlı kalmamızdır.”

Ekim ayından bu yana birçok protestocu suikast saldırılarına maruz kalmıştı ancak bir aktivistin evinin füzelerle hedef alınması ilk olma özelliği taşıyor.

Meysan dahil Irak’ın güney kentlerinde elektrik ve su gibi temel hizmetlerde yaşanan aksaklıkların yanı sıra artan işsizlik gibi nedenlerle sık sık gösteriler düzenleniyor. Zikar vilayetinde de hizmet eksikliği sebebiyle farklı bölgelerde onlarca kişi vilayetteki hizmet dairelerinden sorumlu müdürlerin görevden alınması talebiyle gösteri düzenlemişti.


Editörün Seçimi

Multimedya