Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’de çocuk felci benzeri gizemli bir hastalığa karşı uyarılar yapılıyor

ABD’de çocuk felci benzeri gizemli bir hastalığa karşı uyarılar yapılıyor

Çarşamba, 5 Ağustos, 2020 - 15:30
Akut flasid miyelit (AFM) hastası bir çocuk (AP)

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) dün yaptığı açıklamada, ülkede çocuk felci benzeri gizemli bir hastalığın salgına dönüşebileceği konusunda uyardı. Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) neden olduğu düşünülen akut flasid miyelit (AFM) olarak adlandırılan hastalığa, önümüzdeki aylarda daha fazla rastlanabileceği tahmin ediliyor.

İngiltere merkezli Daily Mail gazetesine göre CDC’deki bilim insanları bu hastalığın ilk olarak 2012'de ortaya çıktığını belirttiler. Bir şekilde iki yılda bir geri dönen ve nadir görülen nörolojik hastalığın, Ağustos ve Kasım aylarında daha sık görülmesinden endişe ediliyor.

AFM hastalığına çoğunlukla bağırsaktaki virüsler neden oluyor. Özellikle omuriliğene saldıran bu hastalık çocuklarda ani kol ve bacak güçsüzlüğüne, uzun süreliği hareketsiz kalmaya veya felce neden olabiliyor.

ABD’de ebeveynler, çocuklarını Kovid-19 salgının ortasında okula göndermeye hazırlanırken CDC, ebeveynlerden bu hastalığın semptomlarına karşı uyanık olmalarını istedi.

CDC Direktörü Robert Redfield yaptığı açıklamada, “AFM vakalarının koronavirüs salgının ortasında teşhis edilmeyeceğinden veya ebeveynlerin kas güçsüzlüğü gibi ciddi semptomlar yaşadıklarında çocuklarını hastaneye götürmekten çekinebileceğinden endişe ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Ebeveynleri, çocuklarının bu hastalığın semptomlarından herhangi birine sahip olabileceğinden şüphelenmeleri durumunda hızlı hareket etmeye çağıran Redfield, hastalığın çok hızlı bir şekilde geliştiğini vurguladı.

Öte yandan koronavirüs nedeniyle 156 binden can kaybı ve 4,77 milyon vakanın kaydedildiği ABD, bu açıdan dünyada salgından en fazla etkilenen ülke oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya