Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Netanyahu sokağın nabzını yokladı

Netanyahu sokağın nabzını yokladı

Çarşamba, 5 Ağustos, 2020 - 14:00
Netanyahu’nun dün bir restorana yaptığı ziyaretten görüntü

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, kendisine karşı artan gösterilere ve istifa talebine yanıt olarak, dün sokağa çıkarak sağcı bir kampanya başlattı. Likud partisinin kalelerinden biri olan Ramla şehir pazarında vatandaşlarla bir araya gelen Başbakan, ‘Bibi İsrail’in Kralı’, ‘Sola ölüm’, ‘İsrail halkı başının üstünde’ gibi sloganlarla karşılandı.

Netanyahu’ya yakın bir isim, Başbakan’ın protestolar karşısında durmaya karar verdiğini söyledi. Netanyahu’nun büyük şehirlerdeki pazarlara ziyaretlerde bulunması bekleniyor.

 Yair Netanyahu, babasına karşı yapılan eylemlere katılan göstericilere saldırarak gösterilere katılanları 'uzaydan gelen garip yaratıklar' olarak nitelendirdi. Radyo röportajında ​​babasıyla bu gösterileri izlediğini, eğlendiğini, onlarla dalga geçtiğini ve umursamadığını anlattı. Bu açıklamalar İsrail medyasında geniş yankı uyandırırken, analistler, yorumcular ve politikacıların öfkeli tepkileriyle karşı karşıya kaldı. Beny Gantz konuyla ilgili yaptığı açıklamada, göstericilerin İsrail’i bir parçası olduğunu söyleyerek, öfkelerinin adil, acılarının gerçek ve eylemlerin meşru olduğunu dile getirdi.

Gözlemciler, Netanyahu ve oğlunun açıklamalarını, İsrail'in eski Yahudi sakinlerinin New York, Kaliforniya ve birçok Avrupa başkentinde istifa etmesini isteyen ve demokratik değerlerin ele alınmasına karşı gösteriler düzenlendiğine atıfta bulundu.

Netanyahu hükümetinin, bakanlar arasındaki farklardan dolayı birkaç krizle karşı karşıya kaldığı, aylar içinde dördüncü seçim yapmak gibi bir durumla karşı karşıya kalabileceği bilinen bir durum. Şu anki sorun Netanyahu'nun iki yıl üst üste (2020-2021) genel bütçeyi onaylamak için koalisyon anlaşmasından kaçma arzusu. Gantz, aralarındaki anlaşmayı uygulamak ve iki yıllık bir bütçeyi onaylamak konusunda ısrar ediyor. Uzmanlar Netanyahu'yu kişisel hesaplamalar için anlaşmaya dayanmakla suçlarken, bütçe konusunu Gantz'a karşı elinde bir araç olarak tutarak onu erken seçim yapmakla tehdit ediyor.

Yahudi dini partiler Netanyahu’yu, ülkeyi yeni seçimlere götürme konusunda uyarırken, dün bu konuda önemli bir gelişme yaşandı. Knesset için erken seçimlere gidilmesi durumunda, bütçeyi onaylamama karşısında sağ kanat, Başbakan’a bir hükümet kurmasını tavsiye etmeyeceğini söyledi.

Bütçenin onaylanması için son tarih 25 Ağustos. Bu tarihten önce onaylanmadığı takdirde hükümetin istifa edeceği ve Knesset'in feshedileceği biliniyor. Bu sebeple büyük bir çaba hakim. Likud partisi içinde seçimlerin Netanyahu'nun popülaritesinin yüksek oranda düştüğünü gösteren birçok ankette zaferinin artık garanti edilemediği görülüyor. Diğer yandan Netanyahu'ya aşırı sağ partilerin birliği ile saf bir hükümetinin kurulmasını teklif eden başka güçler de var.

Netanyahu'nun dün sokaklara çıkması, yeni seçimlere gitmeye karar verilirse sokak için nabız hissinin başlangıcı anlamı da taşıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya