Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin: ABD'nin eylemlerine şiddetle karşı çıkıyoruz

Çin: ABD'nin eylemlerine şiddetle karşı çıkıyoruz

Perşembe, 6 Ağustos, 2020 - 11:45

Pekin, ABD hükümetinin "güvenilir olmayan Çin uygulamalarını" engellemek için attığı adıma kesin bir şekilde karşı çıktığını ve bunun piyasa ilkelerine aykırı olduğunu ve gerçekçi bir temele dayanmadığını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin gazetecilere verdiği günlük brifingde Çin'in ABD'yi hatasını düzeltmeye çağırdığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Mike Pompeo dün yaptığı açıklamada Çin merkezli kısa video uygulamasını (TikTok) ve mesajlaşma uygulamasını (WeChat) “iki büyük tehdit” olarak nitelendirerek ABD’nin “güvenilir olmayan” Çin merkezli uygulamaları ABD’ye ait elektronik uygulamalar mağazasından kaldırmak istediğini söyledi.

ABD’nin “temiz bir ağ” için gösterdiği çabaların kapsamının genişletilmesi bağlamında Pompeo, Washington’un çeşitli Çin merkezli uygulamaları engellemek ve aynı şekilde Çin merkezli telekomünikasyon şirketlerinin, ABD vatandaşları ve çalışmaları hakkında hassas bilgilere erişmesinin önüne geçmek için çalışacağını vurguladı.

Pompeo’nun açıklamaları, Washington ve Pekin’in arasındaki gerilimin aylardır artarak devam etmesiyle birlikte ABD Başkanı Donald Trump’ın, senatörler ve ABD yönetimi tarafından ulusal güvenlik endişeleri yüzünden eleştirilere maruz kalan ünlü TikTok uygulamasını yasaklama tehdidinde bulunduğu bir dönemde geliyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya