Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD: Arap aşiret liderlerine saldıranlar 1 ayda teslim edilecek

ABD: Arap aşiret liderlerine saldıranlar 1 ayda teslim edilecek

Cuma, 7 Ağustos, 2020 - 07:45

Suriye’nin kuzeydoğusundaki Arap aşiret şeyhleri ve liderleri ile ABD ordu yetkilileri, Deyri Zor kırsalının doğusundaki El-Ömer Petrol sahasında bir araya geldi.

Görüşmede bulunan yerel kaynakların aktardığına göre, El-Akidat ve Bakkara aşiretlerini temsilen görüşmeye gelen heyet üyeleri, ABD ordu yetkililerinden geçtiğimiz günlerde silahlı suikast sonucu hayatlarını kaybeden El-Akidat aşiretinin reisi Şeyh Matşar el-Hafal ile Bakkara aşiretinin önde gelen şahsiyetlerinden Dahla köyü muhtarı Şeyh Ali el-Veys’in faillerini bularak adalete teslim etmelerini talep etti. ABD tarafı ‘aşiret liderlerini hedef alan cinayetlerin soruşturmasını sürdürme’ sözü verdi.

Heyet üyeleri ayrıca Suriye’deki ekonomik durumdan olumsuz etkilenen yaşam şartlarını ve bölgedeki kötü hizmet altyapısını iyileştirilmesini istedi.

El-Akidat aşireti, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, SDG ve ABD’li yetkililerin failleri 1 ay içinde teslim etme taahhüdünde bulunduğunu bildirdi.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) El-Akidat ve Bakkar aşiretlerinin yoğun nüfusa sahip olduğu Havayic, Şuhayl ve Ziban beldelerinin giriş çıkışlarını kontrol ediyor. SDG birlikleri, uluslararası koalisyon güçlerinin de havadan destek verdiği operasyonlarla bölgede sıkı güvenlik önlemleri almış durumda. SDG’ye bağlı İç Güvenlik Kuvvetleri de söz konusu bölgelerdeki varlığını artırarak, beldelerin içinde ve dışında arama noktaları oluşturdu.

ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun desteklediği Deyrizor Askeri Konseyi’nin Genel Komutanı Ahmed Ebu Hewla, söz konusu cinayetlerin ardından bölgede bir dizi güvenlik önlemleri aldıklarını aktardı.

Hewla, alınan önlemler kapsamında Arap aşiretlerinin yoğun olduğu bölgelerin güvenlik kuşatması altına alındığını, El-Busayra kentinden Bağuz’a uzanan yolda arama noktalarının artırıldığını, bölgede motosiklet kullanımının yasaklandığını ve Fırat’ın güneyindeki rejim güçleri ile SDG kontrolündeki bölgeler arasındaki geçiş güzergahlarının kapatıldığını belirtti.

Terör örgütü DEAŞ’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Bakkara aşiretinden Şeyh Ali el-Veys ile El-Akidat aşireti şeyhi Süleyman el-Kesar Ebu Naim suikastını üstlendiğine dikkati çeken Hewla, El-Akidat aşiretinin reisi Şeyh Matşar el-Hafal cinayetini şimdiye kadar üstlenmediğini söyledi.

Hewla, son dönemde Arap aşiret şeyhleri ve liderlerini hedef alan saldırıların artması ve bunun bölge sakinlerinde oluşturduğu paniğe ilişkin olarak şunları kaydetti:

“Bölge sakinlerinin barışçıl olarak başlattığı gösteriler silahlı gösterilere dönüştü. Siviller ile silahlı kişiler birbirine karıştı. Silahlı kişiler, güvenlik güçlerine ait askeri kontrol noktalara ateş açtı. Ateş sonucu bazı savaşçılarımız hayatlarını kaybederken, bazıları da yaralandı. Ayrıca Ziban beldesindeki bir askeri aracımız el yapımı bombayla patlatıldı.”

Bölgede yaşanan kargaşa ortamından Suriye rejimini suçlayan Hewla, rejimin bölgede fitne ateşi yakmak ve Kürt-Arap çatışması çıkarmak için çalıştığını savundu.

Hewla, Esed rejiminin desteklediği güçler tarafından silahlanan kişilerden bazılarını yakaladıklarını belirterek, “Kuvvetlerimiz, uluslararası koalisyon güçlerinin desteğiyle titiz bir istihbarat çalışması yürüttü. Hükümet adına çalışan bazı kişileri ele geçirdik. Olaylara karıştıklarına dair elimizde ses kayıtlar ve deliller var. Bunları yakında sosyal medyada paylaşacağız” dedi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), SDG birliklerinin Şuhayl beldesinde bir sivilin eve baskın düzenleyerek 5’i aynı aileden 6 kişiyi tutukladığını ve bölgeden ayrılmadan önce tutuklananlardan birinin evini ateşe verdiklerini bildirdi. Gözlemevi’nden yapılan açıklamada, tutuklama sebebine ilişkin detay verilmedi.


Editörün Seçimi

Multimedya