Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya’da geliştirilen koronavirüs aşısı son aşamada

Rusya’da geliştirilen koronavirüs aşısı son aşamada

Cuma, 7 Ağustos, 2020 - 16:00

Rus sağlık yetkilisi bugün, yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen aşının son test aşamasına geçtiğini ve önümüzdeki hafta resmi olarak tescil edilmesinin beklendiğini söyledi.

Interfax tarafından aktarılan habere göre, Rusya Sağlık Bakan Yardımcısı Oleg Gridnev, “Evet, aşı tescil edilecek. Ancak şimdi testlerin son aşaması gerçekleştirilecek. Bu çok önemli, aşı güvenli olmalı, bunu anlamamız gerekli” dedi.

Başka bir Rus yetkili ise geçtiğimiz ay, önümüzdeki Eylül ayından büyük miktarlarda aşının üretileceğini bildirmişti.

Aşı Gamaley Enstitüsü tarafından geliştirdi. Enstitü iki ay önce aşının herhangi bir yan etkisi olmaksızın test yaptıranların hepsinde bağışıklık sağladığını duyurmuştu. Aşı başlangıçta enstitüler ve bağışçılar üzerinde, ardından Rus ordusu askerleri üzerinde test edildi.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, gönüllü askerler arasında herhangi bir yan etki ya da anormal bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Rusya, 875 bin vaka sayısı ile vaka sayısı açından dünyada dördüncü sırada yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya