Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Erdoğan: Yunanistan ile Mısır arasında yapılan anlaşmanın hiçbir kıymeti harbiyesi yok

Erdoğan: Yunanistan ile Mısır arasında yapılan anlaşmanın hiçbir kıymeti harbiyesi yok

Cuma, 7 Ağustos, 2020 - 17:15
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (Arşiv - Reuters)

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün (Cuma), Atina ile Kahire arasında Ankara tarafından kınanan deniz sınırı anlaşmasının imzalanmasından bir gün sonra ülkesinin Doğu Akdeniz'deki tartışmalı bir bölgede doğal gaz arama çalışmalarına devam edeceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci kez Ayasofya’da cuma namazını kulmasının arından, ekonomi ve dış politikadaki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yunanistan ve Mısır arasındaki deniz sınırları anlaşmasına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Erdoğan, "Şimdi Yunanistan ile Mısır arasında yapılan bu anlaşmanın hiçbir kıymeti harbiyesi yok" dedi.

Erdoğan açıklamasında, “Yunanistan ile Mısır arasında yapılan bu anlaşmanın hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Buralaral baktığımız zaman özellikle Yunanistan'ın Libya ile ilgili olarak buradaki kıyıdaş olma konusunda bir alakası var mı. Ne işi var orada. Mısır'ın aynı şekilde bir alakası var mı yok. Biz Libya ile böyle bir anlaşmayı yaptıktan sonra bunların hepsi bu işin üzerine atladılar. Bize oralardan gelen bilgiler de biz bunu size karşı yapmış değiliz, burada yanlış anlaşılma olmasın gibi bilgileri de bize yansıtıyorlar. Olsa da olmasa da biz şu anda Libya ile yaptığımız anlaşmayı kararlılıkla sürdürüyoruz. En son Dışişleri Bakanım Malta Dışışleri Bakanı ile Libya Dışişleri Bakanı ile Malta ve Libya'da görüşmeler yaptılar. Bu görüşmelerimiz de kararlı bir şekilde devam ediyor. Bizler burada özellikle deniz yetki alanlarında hiç hakkı olmayanlarla buraları görüşmeye bile gerek duymuyoruz. Bakın Şansölye Merkel benden ricada bulundu. ‘Buradaki sondaj çalışmalarını durdursanız benim işimi kolaylaştırırsınız' dedi. Ben de Merkel'e ‘eğer siz Yunaninstaa güveniyorsanız biz şöyle 3 haftalığına bu sondaj çalışmalarına ara veririz ama ben bunlara güvenmiyorum göreceksiniz bunlar sözünü durmayacaklar' dedim. Nitekim öyle de oldu. Biz bu arada da Yunanistan'dan onların kendi gerek dışişleri bakanı gerek danışmanları benim Dışişleri Bakanım üçlü görüşmeler başlattılar. Almanya, Türkiye, Yunanistan arasında. Şimdi sözde durmayınca ne olacak. Şimdi sondaj çalışmalarına yeniden başladı. Barbaros Hayrettin'i de görevine gönderdik” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya