Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avrupa Birliği seyahat kısıtlamalarından Fas'ı çıkarıyor

Avrupa Birliği seyahat kısıtlamalarından Fas'ı çıkarıyor

Cumartesi, 8 Ağustos, 2020 - 09:15
Temmuz ayı sonunda, muaf olan ülkelerin listesinin son defa gözden geçirilmesi için Fas gözetim altına alınmıştı (AFP)

Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi, cuma günü, Avrupa Birliği’nin (AB) koronavirüs vaka sayılarında sıçrama kaydedilmesi sebebiyle seyahat sınırlamasından muaf olan ülkeler arasından Fas’ı çıkarma kararı aldığını duyurdu.

Temmuz ayı sonunda, muaf olan ülkelerin listesinin son defa gözden geçirilmesi için Fas’ın gözetim altına alındığı sırada Cezayir, vaka sayılarındaki artış sebebiyle listeden çıkarılmıştı.

Uygulama, AB vatandaşlarını, onların Fas'tan gelen aile fertlerini, AB’de uzun süredir ikamet eden sakinleri ve onların ailelerini kapsamıyor.

AB’de çalışan kişiler ve tıbbi personeller de, ihtiyaç duyulması sebebiyle bu uygulamadan muaf tutulmuş durumda.

Listenin duyurulmasından bu yana, vatandaşları AB’ye girebilecek olan ülke sayısı 14’ten 11’e düştü. Listede olan ülkelerin, AB vatandaşlarına benzer şekilde muamele etmeleri şartı ile, listede şu anda Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Yeni Zelanda, Ruanda, Güney Kore, Tayland, Tunus, Uruguay ve Çin yer alıyor.  

Liste, ülkelerdeki koronavirüs salgının durumuna bağlı olarak oluşturuluyor ve her 15 günde bir güncelleniyor. 

Her ülke kendi topraklarına girebilecekleri belirleme hakkına sahip olduğu için liste, bağlayıcılığı olmayan bir tavsiye niteliği taşıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya