Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Akapunktur koronavirüs hastalarını tedavi edebilir mi?

Akapunktur koronavirüs hastalarını tedavi edebilir mi?

Perşembe, 13 Ağustos, 2020 - 16:00
Akupunktur yaklaşık 2 bin yıl önce eski Çin tıbbında kullanıldı (Reuters)

ABD’deki Harvard Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, akapunkturun yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) birçok kişinin ölümüne neden olan enflamasyonları (iltihaplanma) önlemeye yardımcı olabileceğini bildirdi.

Daily Mail gazetesine göre araştırmacılar, elektro akupunktur yöntemi ile tedavi edilen farelerde, bu tekniğin iltihabı tetikleyen bağışıklık proteinleri olan üç temel sitokin türünün seviyesini düşürdüğünü tespit etti.

Doktorlar, koronavirüs ile birçok insanın ölümüne yol açan şiddetli iltihaplanmadan bu proteinlerin sorumlu olduğunu keşfetti.

Söz konusu yeni çalışma, akupunkturla tedavi edilen farelerin, bu teknikle tedavi edilmeyen farelere kıyasla hayatta kalma olasılığının üç kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Akupunkturla tedavi edilen farelerin yüzde 60’ı hayatta kalırken, diğer farelerin sadece yüzde 20’si hayatta kaldı.

Çalışmada imzası bulunan Harvard Tıp Fakültesi Nörobiyoloji Profesörü Dr. Qiufu Ma, “Elde ettiğimiz sonuçlar, koronavirüse karşı bir tedavi bulma ve ondan kaynaklı birçok hastanın ölümüne neden olan iltihaplı semptomları ele alma çabalarında önemli bir adımı temsil ediyor” dedi.

Dr. Qiufu, hayvan ve insanlar üzerinde daha fazla test etmeden önce koronavirüs hastalarının tedavisinde bu teknolojinin kullanılmaması konusunda da uyardı.

Akupunktur, Çin tıbbında her türlü fiziksel ve duygusal rahatsızlığı tedavi etmek için yaklaşık 2 bin yıldır kullanılıyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya