Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE'de Kovid-19 aşısı testlerine 15 bin gönüllü katılıyor

BAE'de Kovid-19 aşısı testlerine 15 bin gönüllü katılıyor

Cuma, 14 Ağustos, 2020 - 08:00
Aşının etkinliği ve güvenilirliği önümüzdeki aylarda izlenmeye devam edilecek. (WAM)

Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) dün yapılan açıklamada ülkede üçüncü aşamaya girilen,klinik test aşamasındaki inaktif Kovid-19 aşısının 107 farklı milletten 15 bin gönüllüye bir aydan daha kısa bir süre içinde bir doz aşı yapılarak önemli bir başarı elde edildiği duyuruldu. Testler, G42 Healtcare’in yönetiminde, Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı, Abu Dabi Sağlık Dairesi ve Sinopharm CNBG şirketinin ortaklığında, 16 Temmuz 2020 tarihinde Abu Dabi’de başlatıldı.

Dün verilen bilgilere göre 140’tan fazla doktor ve 300 hemşirenin yanı sıra çok sayıda idari ve teknik destek personelinin söz konusu testlere destek verdiği, sağlık güvenliklerini korumak ve durumlarını izlemek için gereken her türlü desteğe ek olarak gönüllü deneklere düzenli tıbbi kontrollerin yapıldığı ifade edildi.

BAE Sağlık ve Toplum Koruma Bakanı Abdurrahman el-Uveys konuya dair şunları söyledi:

“Bu başarının elde edilmesi, mümkün olan en fazla sayıda tıbbi müdahaleyi yapmak ve virüsten etkilenenlere gerekli tedavi imkanlarını sağlamak için BAE ile birlikte çalışan ve aynı zamanda BAE’nin hastalığa karşı koruyan güvenli bir aşı geliştirmesi için uluslararası ortaklarıyla iş birliğini güçlendiren ilgili kurumların taahhütlerinin ve ortaklığının canlı bir kanıtıdır.”

Diğer yandan aşı testi için dünya genelinde ilk gönüllü olan ve aşının birinci ve ikinci dozlarını alan Abu Dabi Sağlık Dairesi Başkanı Şeyh Abdullah bin Muhammed Âl Hamid şu açıklamada bulundu:

“Bu klinik araştırmalara gönüllü olarak katılan ilk kişi olduğum için çok gururluyum. Testlerin başlamasının ilk dört haftasında hedeflenen katılımcı sayısına ulaşmak için devletin tüm kurumlarıyla birlikte bize yardım etmeye hazır olduğunu görmek yüreklerimizi ferahlattı.”

G42 Healthcare CEO’su Ashish Koshy de sürece dair şunları söyledi:

“Ortak bilim ve klinik ekipleri 15 bin gönüllünün 42 günlük yolculuğunun her aşamasında denekleri düzenli olarak kontrol edecek. Ekipler ayrıca deneklerin potansiyel aşının ikinci dozunu almaları için geri dönmelerini ve sürecin sorunsuz bir şekilde yönetilmesini de sağlamaya çalışacak.”

BAE’den yapılan son açıklamalar farklı milletlerden 277 kişide Kovid-19 tespit edildiği yönünde. Yeni vakaların tamamının sağlık durumunun stabil olduğu ve gerekli tedaviyi aldıkları belirtildi. Ülkedeki vaka sayısı toplamı 63 bin 489’a ulaştı. Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı, yeni tip koronavirüsten etkilenen179 hastanın hastanelerde aldığı tedavinin ardından iyileştiğini, sağlığına kavuşan kişi sayısı toplamının 57 bin 372’e ulaştığını duyurdu. Açıklamada ayrıca son 24 saat içinde herhangi bir ölüm vakasının kaydedilmediği bildirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya