Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Koronavirüs sebebiyle kaydedilen ölümler 750 bini aştı

Koronavirüs sebebiyle kaydedilen ölümler 750 bini aştı

Cuma, 14 Ağustos, 2020 - 11:45

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, vaka sayılarının 21 milyona yaklaşması ve virüs sebebiyle kaydedilen ölümlerin 750 bini aşması ile dünya çapında pandemi devam ederken, daha fazla ülke virüse karşı aşı üretme yarışına katıldı.

Irak, Sağlık Bakanlığının son 24 saat içerisinde 3 bin 841 yeni koronavirüs vaka kaydedildiğini duyurması ile vaka sayılarında endişe verici bir sıçramaya tanık oldu. Bu rakam, ülkede Şubat ayında ilk koronavirüs vakasının gözlemlenmesinden bu yana kaydedilen en yüksek rakam oldu. Yeni vakalarla birlikte toplam vaka sayısı yaklaşık 164 bine ve ölüm sayısı 5 bin 641’e yükseldi.

Irak, karantina önlemlerine rağmen Ortadoğu'da salgından en çok etkilenen ülkelerden biri oldu, ancak hala yaklaşık 300 bin vakanın ve 19 bin ölümün kaydedildiği İran’dan oldukça uzak bir konumda yer alıyor.

Öte yandan, birçok Avrupa ülkesi yeni vaka dalgasını kontrol altına almak için sağlık tedbirlerini sıkılaştırdı. Almanya, Bükreş ve Romanya'nın diğer şehirlerini, koronavirüs salgını üstleri olarak kabul edilen bölgeler listesine ekledi.

İspanya’nın Galiçya eyaletinde, güvenli mesafe sağlanmadığı takdirde sokaklarda ve kafe teraslarında sigara içilmesi yasaklandı.

İngiliz hükümeti, İngiltere’ye geri dönen kişilerin kendilerini iki haftalık bir süre boyunca izole etmesi gereken ülkeler listesine Fransa'yı da ekledi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya