Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuveyt'teki ilk kadın hakimler yemin ederek göreve başladı

Kuveyt'teki ilk kadın hakimler yemin ederek göreve başladı

Perşembe, 3 Eylül, 2020 - 17:15

Kuveyt tarihindeki ilk kadın hakimler yemin ederek göreve başladı.

Kuveyt tarihindeki ilk kadın hakimler bugün Yüksek Yargı Konseyi önünde anayasal yeminlerini ederek göreve başladı. Haziran ayı sonunda Yargıtay'a atanan 8 kadın hakim, diğer 46 hakim ile birlikte yemin etti. Ülke tarihinde ilk defa hakim olarak görev yapacak olan kadınların isimlerinin Fatima Abdel Moneim, Fatima Al-Kandari, Fatima Al-Farhan, Başayer Rakdan, Ruaa Al-Tabtabaei, Sanabel Al-Houti, Başayer Abdul Jalil ve Lulwa Al-Ghanim olduğu belirtildi.

Kuveyt Yüksek Yargı Konseyi, 2013 yılında Adli Etüdler Enstitüsü'nde 2 yıl süreyle eğitim alacak 22 kadının başvurusunu onaylayarak, kadınların savcı olmalarının önünü açmıştı. Konsey, kadınların savcılık dairelerinde 5 yıl süre ile görev yapmasının ardından hakimliğe terfi edebileceğini açıklamıştı.

Öte yandan Kuveyt Başsavcısı Dırar el-Asusi, 30 Haziran'da 8 kadın savcının hakimliğe terfi ettirilmesi yönünde karar almıştı. Asusi'nin aldığı karar "tarihi bir adım" olarak nitelendirilmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya