Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Başkanı Trump: Elimizde kimsenin bilmediği silahlar var

ABD Başkanı Trump: Elimizde kimsenin bilmediği silahlar var

Cuma, 11 Eylül, 2020 - 12:15
Amerikalı gazeteci Bob Woodward ve ABD Başkanı Donald Trump (AFP)

ABD Başkanı Donald Trump, ellerinde kimsenin bilmediği silah sistemlerinin bulunduğunu söyledi.

Michigan eyaletine gitmeden önce gazetecilere açıklama yapan Trump, Amerikalı gazeteci Bob Woodward'ın yazısında bahsettiği ve ABD'nin ne Rusya ne de Çin'in sahip olduğu yeni bir nükleer silah sistemi geliştirdiğine yönelik iddiasına ilişkin yorum yaptı.


"Umarım yeni füzelerimizi kullanmak zorunda kalmayız"

"Harika silahlarımız var" diyen Trump, "Gizli bilgilerden bahsetmiyorum, yaptıklarımızdan bahsediyorum. Harika silahlar yapıyoruz. Silahlı kuvvetlerimiz her zamankinden daha güçlü. Son üç buçuk yılda ordumuza 2.5 trilyon dolar harcadık. Şimdi yeni füzeler var... Umarım onları kullanmak zorunda kalmayız. Ama nükleer silahlarımız artık on yıllardır en iyi durumda" açıklamasında bulundu.


"Cinping ve Putin'in elinde bu silahlardan yok"

Ülkesinin sahip olduğu silahlarla övünen ABD Başkanı şöyle devam etti:

"Açıkçası bunlar kimsenin bilmediği silah sistemleri. Beni görüşüm bu durum devam ederse iyi olur. Harika sistemlerimiz var"

"Açıklamalarına Michigan eyaletinde de devam eden başkan, "Bu yalan medya aracılığıyla siz de öğrendikiz. Dedim ki; silah sistemlerimiz ve füzelerimiz var... Daha önce görmediğiniz sistemler. (Çin Devlet Başkanı) Şi Cinping'in elinde bunun gibisi yok. (Rusya Devlet Başkanı) Vladimir Putin'in elinde bunun gibisi yok. Kimsenin elinde yok. Diyorlar ki "gizli askeri bilgileri paylaşıyorsun". Hayır, ben elimizde dünyanın en büyük silah sistemlerinin olduğunu söylüyorum" ifadelerini kullandı.

Gizli bilgileri ifşa ettiği gerekçesiyle eleştirilen Trump, "Medya beni eleştiriyor. Endişelenmeye gerek yok. Bu insanlar hasta" şeklinde konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya