Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump: Kuzey Kore lideri amcasının parçalanmış cesedini üst düzey yetkililere sergiledi

Trump: Kuzey Kore lideri amcasının parçalanmış cesedini üst düzey yetkililere sergiledi

Cumartesi, 12 Eylül, 2020 - 07:15
ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un. (Arşiv - Reuters)

Gazeteci Robert Woodward'ın yayımlanacak "Öfke" başlıklı yeni kitabında, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un amcasının başı kesilmiş cesedini üst düzey rejim yetkililerine sergilediğini anlattığı yer aldı.

AFP'nin haberine göre Trump, yeni kitabı 15 Eylül'de yayımlaması planlanan Woodward'a yaptığı açıklamada Kim'in amcasını öldürdüğünü ve bedenini resmi bir binanın merdivenlerine koyduğunu söyledi. Kitaba göre ABD Başkanı, “Başı kesilerek göğsünün üzerine koyulmuş” dedi.

Ülkenin ikinci adamı sayılan Kim’in amcası Jang Song-thaek, Aralık 2013'te vatana ihanet suçundan idam edilmişti.

Kuzey Kore, Thaek'in nasıl idam edildiğinine dair herhangi bir açıklamada bulunmamıştı. Ancak sosyal medyada konuyla ilgili dehşet verici ve birbiriyle çelişkili birçok bilgi dolaşıma girmişti.

Kuzey Kore lideri ile arasındaki yakınlığı göstermek istediği anlaşılan ABD Başkanı'nın anlattıkları, Kim Jong-un'un amcasının başının kesildiğine dair ilk gösterge oldu. Kitapta Trump’ın, “Kim, bana her şeyi anlatır" ifadeleri yer aldı.

"Öfke" kitapta iki liderin arasında alışılmadık bir dostluk kurulduğu ve Kim'in Trump ile kurduğu ilişkinin bir parçası olarak kendisi hakkında abartılı ifadeler kullandığı 25 mektup olduğu da yer alıyor.

Kim'in 2018’de Singapur'daki ilk görüşmelerinin ardından Noel Günü'nde Trump'a gönderdiği bir mesajda şu ifadeleri kullandığı kaydedildi:

“O kutsal ve güzel yerde, mutluluğumun arttığı o tarihi anı unutmam mümkün değil. Tüm dünya bu onurlu günü büyük bir ilgiyle ve tekrar yaşanmasını umarak izledi.”

Singapur’daki bu toplantı, görev süresi boyunca Kuzey Kore lideri ile ABD Başkanı arasındaki ilk görüşme oldu. Kuzey Kore lideri Kim, Hanoi'deki ikinci zirvelerinin başarısız olmasından sonra bile Singapur toplantısını "Kıymetli bir hatıra olarak kalacak muhteşem bir andı" diye nitelendirdi.

Kim, Trump’a 2019'da gönderdiği bir mesajda, "Aramızdaki derin ve özel dostluğun sihirli bir güç olacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

İki lider üç hafta sonra Kore Yarımadası'nı bölen, silahlardan arındırılmış bir bölgede kısa bir süre önce duyurdukları yeni bir görüşme gerçekleştirdi.

Toplantıdan önce Trump, ailesi üç kuşak Kuzey Kore’yi yöneten Kim'e "Eşsiz bir birliktelik ve seçkin bir dostluk" mesajını iletti. Mesajda ayrıca şu ifadeler yer aldı:

“Sadece sen ve ben, birlikte çalışarak iki ülke arasındaki sorunları çözebilir, 70 yıldır süregelen düşmanlığı sonlandırabiliriz. Bu iş birliği tarihi olacak.”

Ancak Singapur'da Kim ve Trump arasında düzenlenen ilk zirveden bu yana Kuzey Kore'yi silahsızlandırma çabalarında ilerleme kaydeilemedi. ABD istihbarat teşkilatlarının başkanları bile Kuzey Kore’nin cephaneliğinden vazgeçme ihtimalinin düşük olduğu konusunda uyarılarda bulundular.


Editörün Seçimi

Multimedya